Koszyk
Jeśli robimy swoje domowe alkohole na różne okazje, czy grill z przyjaciółmi, obiad z rodziną lub większe okoliczności typu wesela, zawsze chcemy, aby trunek był jak najlepszy. Wiadomo, że staramy się, aby ten smak i aromat był wyrazisty, a goście delektowali się tym, co im serwujemy. Warto jest taki alkohol najpierw dobrze wyklarować. Odpowiednie klarowanie wpłynie pozytywnie i z naszych wyrobów nie będzie odczuwalny nieprzyjemny aromat. Do tego procesu potrzebujemy czasami czasu, dlatego warto jest czasami wspomóc, ponieważ zacier niechętnie poddaje się klarowaniu. Zasady są te samy, więc bez obaw możemy zabierać się do działania. Dzięki temu możemy się cieszyć dobrze wyklarowanym alkoholem i wszelkie zanieczyszczenia nie przedostaną się do naszych wyrobów.
W procesie klarowania najważniejsze jest, aby zawsze pamiętać o tym żeby nasz alkohol był dobrze wyklarowany. Istnieje dużo różnych sposobów, aczkolwiek domowe sposoby mogą być bardziej skuteczne niż substancje chemiczne. Za pomocą żelatyny można równie dobrze wyklarować alkohole. Należy jednak przeprowadzić pewne próby, czyli np. do 100 gramowej zimnej wody dodać gram żelatyny, a po 24 godzinach dobrze podgrzać roztwór do wrzenia. Najlepiej jest przygotować sobie cztery szklanki i ponumerować od 1 do 4. Do szklanek wlewamy po 100 ml zacieru i dodajemy żelatynę. Do pierwszej 0,5 ml, drugiej 1 ml, do trzeciej 1,5 ml, a do czwartej 2 ml. Pozostawić należy na półtorej godziny. Po określonym czasie wybieramy szklankę, która się najbardziej sklarowała i wtedy ilość dodanej żelatyny będzie odpowiednia. W przypadku niesklarowanego zacieru w żadnych szklankach należy spróbować z taniną i tutaj postępujemy tak samo jak z żelatyną, aczkolwiek po dodaniu do każdej szklanki zalecaną ilość, po wstrząśnięciu dodajemy ponownie, ale z odrobinę mniejszą ilością taniny. Substancje mają różne zastosowanie, dlatego będą w każdym rodzaju alkoholu działały na swój sposób. Warto jest jednak spróbować każdej substancji, ponieważ mogą mieć pozytywne skutki podczas tworzenia trunków. Tanina jest rozpuszczana w wodzie, ale również w etanolu lub glicerynie. Uzyskać ją można z mieszanki skórek, pestek, drewna dębowego oraz galasów. Tanina stabilizuje kolor, pogłębia go oraz zapewnia odpowiednie dojrzewanie.
Jak najbardziej, każdy z tych sposobów działa wedle odpowiednich proporcji i przygotowań. Używanie wymienionych sposobów może działać skutecznie, ale należy podawać je na różne sposoby. Warto jest wypróbować wszystkich, ponieważ można znaleźć w ten sposób swój niezawodny pomysł na klarowanie zacieru, ponieważ jak wiadomo, każdy przynosi efekty, ale działają według swoich zasad. W przypadku białka jaja kurzego musi być przede wszystkim świeże i należy ubić je na pianę. Należy również pamiętać, że białko ma być oddzielone od żółtka. Następnie rozrobić z odrobiną zacieru i później wlać do całości. Białko takie wystarcza na sklarowanie około 255 litrów. W alkoholach daje nieduży, ale zbity osad i posiada niewielki wpływ na kolor. Wygładza te napoje wysokoprocentowe, które są cierpkie. Mleko krowie to kolejny sposób na klarowanie przecieru. Mleko również jak białko musi być świeże, a przede wszystkim nie przygotowane, ale chude, odłuszczone. Sposób ten jest równie prosty, należy tylko małą ilość zacieru wraz z mlekiem rozbić i dodać do całości zacieru. Po kilku dniach kazeina mleka powinna opaść na dno. Jest to wspaniały sposób na klarowanie, ponieważ idealnie odświeża smak jak i aromat alkoholu. Usuwa również cząsteczki kolorystyczne, które powstały przez nadmierne utlenienie. Jedyny minus to słabo rozpuszcza się w czystej wodzie. Niespotykany sposób to także węgiel drzewny, którego można również użyć. Sproszkowany lub nie można być skuteczny. Należy umieścić go od 5 do 20 gram na 10 litrów zacieru. Po kilku dniach można swobodnie ściągnąć zacier znad osadu.