Koszyk
Lak najczęściej zabezpiecza doskonale zakorkowane wino oraz inne wyroby alkoholi. Stanowi idealną formę zabezpieczającą i chroni korek przed wysychaniem, brudem, czy innymi zanieczyszczeniami, szkodnikami. Jest to forma również ozdoby przechowywanych trunków. Dzięki niemu butelki sprawiają wrażenie elegancji i dodają uroku nawet w pomieszczeniach. Świetnie nadają się również na prezent, ponieważ mają swój niepowtarzalny i wyjątkowy wygląd. Lak to również świetny sposób na wytwarzanie plomb, ozdobnych pieczęci, czy zawieszek do butelek. Posiadając taką ozdobę, można również wygrawerować napis i podarować najbliższej osobie. Dodają butelkom również uroku i mile widziane są wśród innych elementów ozdobnych w domu. Bardziej oficjalna, ale i już mało używana forma, do której lak również się nadaje to listy. Dawniej taka forma przekazywania wiadomości była codziennością. Lak świetnie sprawdzi się jako pieczęć lub plomba na kopercie listu miłosnego. Najczęściej lak jest spotykany w kruchych sztabkach, które mają kolor czerwony. W dzisiejszych czasach można napotkać się na inne kolory. Takie jak brązowy, zielony, które również mogą dodawać odrobinę elegancji. Naturalnie jest bezbarwny, a dodatkowy kolor stanowi tylko charakter ozdobny. Spotkać się można z nim w postaci granulatu, dropsów, chipsów, bloczków, czy walców. Kształt ma bardzo duże znaczenie. Kolor w tym przypadku to tylko kwestia własnych upodobań.
Po pierwsze prawidłowe zakorkowanie jest niezwykle ważne. Zakorkowanie odbywa się za pomocą korkownicy. Najlepiej jest tak, aby korki nie wystawały z szyjki. Szkło powinno być suche i niezawilgocone. W innym przypadku mogłoby pójść coś nie tak i lak nie trzymałby się tak dobrze. W następnym kroku należy rozpuścić go w postaci ciekłej. Do metalowego, ale niewielkiego garnka, wkładamy kilka sztabek laku. Na małym płomieniu należy go ogrzać, aż całość będzie płynna. Jest substancją, która łatwo się przypala. Gorący może nawet łatwo się zapalić. W tej sytuacji najlepiej jest uniknąć tego zjawiska i zastosować garnek z płaszczem wodnym. Najlepiej taki jak do grzania mleka. W przypadku nieposiadania takiego garnka można włożyć jeden w drugi z wodą i podgrzewać ten większy. Dostępne są tak zwane tygielki do laku. Specjalnie przeznaczone do podgrzewania. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy zagrzewać na naprawdę małym ogniu. Podczas podgrzewania oczywiście dokładnie i powoli mieszać łopatką drewnianą. Warto jest przeznaczyć do lakowania jeden garnek. Zastygnięty jest bardzo ciężko usunąć z metalowych lub emaliowanych części. Do kolejnego lakowania bez problemu można go zostawić, a na pewno się przyda. W momencie, kiedy lak się rozpuści, należy zanurzyć w nim szyjkę zakorkowanej butelki. Lak należy rozpuścić na tyle, aby butelka szyjki się w nim zanurzyła. Kilka centymetrów, ok. 2-4. Jeśli zanurzenie okaże się nieudane, zanurzyć można ponownie, aby uzyskać lepszy efekt.
Podczas tworzenia pieczęci lub plomb, można stopić odrobinę laski laku nad świeczką. Rozpuścić można również nad zapalniczką lub w garnku. Płyn należy wylać na płaską powierzchnię i odczekać parę minut aż wystygnie. Od czasu do czasu można również chuchnąć na lak, aby jego cząsteczki pojawiły się na powierzchni. Lak do pieczęci będzie miał niepowtarzalny efekt. Następnie w substancji wycisnąć przygotowaną pieczęć lub sygnet. Zwilżyć można również wodą lub olejem przed wciśnięciem. Ułatwi to zdecydowanie oderwanie od wystygniętego laku. Zanim jednak zostanie wyciągnięta pieczęć, należy poczekać, aż ostygnie lak do pokojowej temperatury. Jeśli pozostanie odrobina laku, można go z łatwością usunąć wykałaczką lub rozpuszczalnikiem.