Kategorie

Promocje

Blog navigation

Najnowsze

Klarowanie wina

Klarowanie i filtrowanie wina

Klarowanie wina nie jest zabiegiem czysto kosmetycznym, który służy wyłącznie poprawie jego aparycji. Pozbycie się wszelkich zawiesin i osadów ma także inny, z winiarskiego punktu widzenia bardziej istotny cel. Służy do stabilizacji fizykochemicznej i mikrobiologicznej. Dzieje się tak, aby po rozlaniu wina do butele...

Klarowanie i filtrowanie wina

Klarowanie wina nie jest zabiegiem czysto kosmetycznym, który służy wyłącznie poprawie jego aparycji. Pozbycie się wszelkich zawiesin i osadów ma także inny, z winiarskiego punktu widzenia bardziej istotny cel. Służy do stabilizacji fizykochemicznej i mikrobiologicznej. Dzieje się tak, aby po rozlaniu wina do butelek nie zdarzyły się już żadne nieprzyjemności.

Klarowanie wina, dawniej i dziś

Młode wino po zakończeniu fermentacji i pierwszym zlaniu znad osadu może być mniej lub bardziej mętne. Dlatego tak ważnym zabiegiem jest klarowanie wina. Pozostają w nim martwe komórki drożdży w formie zawiesiny. Występują bakterie mlekowe, fragmenty skórek, pestek winogron i inne cząstki stałe. Występujące wszelkie zanieczyszczenia dość szybko zaczynają opadać na dno zbiornika. Niekiedy już po paru tygodniach można znad tego wtórnego osadu ściągnąć wyklarowane wino. Filtrowanie wina przy użyciu filtrów trwa o wiele krócej. Efekt po dodaniu do wina aromatów jest podobny jak przy filtracji z użyciem lejka. Tradycyjna metoda jest niezwykle czasochłonna. Młode wino pozostawiało się, aby zanieczyszczenia opadły na dno. Można je było ściągnąć, pozostawiając tym samym osad na dnie. Zwykle to jednak nie wystarczało, aby wino było całkowicie wyklarowane. Wino pozostawiano na kilka miesięcy i ponownie wykonywano cały zabieg. Zdarzało się, że ten sposób klarowania wina zajmował ponad rok. Według starej tradycji winiarskiej w pierwszym roku wino zlewano trzy razy. W drugim natomiast dwukrotnie, a w trzecim raz. Dopiero później trunek był uważany za gotowy do butelkowania. Współczesne metody klarowania i filtrowania wina pozwalają na uzyskanie klarownego trunku o wiele szybciej. Polega to na dodaniu do mętnego wina rozmaitych substancji. Celem jest skuteczne zwalczenie cząsteczek zanieczyszczeń. Substancje zanieczyszczone później opadają na dno. Następnie postępuje się według tradycyjnej metody, czyli ściąga się klarowne wino znad osadu. W porównaniu do dawnych sposobów, po użyciu środka klarującego czysty trunek uzyskuje się dużo szybciej. Klarowanie wina jest niezwykle łatwe i przyjemne. Już po kilku lub kilkunastu dniach można cieszyć się pięknie wyklarowanym trunkiem. Może się zdarzyć, że będzie wymagało jeszcze dodatkowego filtrowania wina. Cały ten proces jest wręcz błyskawiczny, jeśli porównać go z dawnymi przepisami winiarskimi.

Środek do klarowania wina

Popularne wśród winiarzy jest środek do klarowania wina. Pomaga dokładnie oczyścić wino z wszelkich zanieczyszczeń. Istnieje wiele win z tarniny lub jarzębiny. Wina są bardzo gorzkie i zawierają dużo garbników. Właśnie ich niedobór w trunku utrudnia proces klarowania. Bardzo popularny preparat do klarowania wina to węgiel aktywny. Należy dodać 0,5 dag na 10 litrów wina. Następnie należy pozostawić trunek w ciemnym miejscu na czternaście dni. Po tym czasie wino należy przefiltrować. Można również sięgnąć po dostępne w sklepach winiarskich profesjonalne środki do klarowania wina. Bentonit to jeden z najczęściej używanych środków. Jeden gram tej substancji na litr wina, pozwala skutecznie pozbawić zanieczyszczeń. Główną cechą substancji jest bardzo skuteczne wiązanie różnych typów białka.

Więcej
Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów
Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć