MENU

Promocje

Blog navigation

Najnowsze

Drożdże piwne/piwowarskie

Drożdże to jednokomórkowe grzyby. Rozmnażają się przez pączkowanie lub zarodniki. Po raz pierwszy zostały wyizolowane ze skórek winogron, na których występują w postaci charakterystycznego białego osadu. Rolą drożdży w piwie jest proces fermentacji alkoholowej. Oprócz alkoholu drożdże tworzą dwutlenek węgla i związki aromatyczne. Związki aromaty...

Drożdże to jednokomórkowe grzyby. Rozmnażają się przez pączkowanie lub zarodniki. Po raz pierwszy zostały wyizolowane ze skórek winogron, na których występują w postaci charakterystycznego białego osadu. Rolą drożdży w piwie jest proces fermentacji alkoholowej. Oprócz alkoholu drożdże tworzą dwutlenek węgla i związki aromatyczne. Związki aromatyczne tworzone przez drożdże tworzą bukiet piwa. Różne szczepy drożdży używane są do warzenia różnych gatunków piwa. W procesie warzenia odpowiadają za szybkie fermentowanie brzeczki. Od ich jakości zależy m.in. czas fermentacji, obniżenie wartości PH.

Drożdże piwowarskie dzieli się na dwa rodzaje: fermentacji dolnej i fermentacji górnej.

Drożdże fermentacji dolnej są przystosowane do niższych temperatur (5-13°C) i pod koniec procesu osiadają na dno naczynia. Z odkryciem dolnej fermentacji wiąże się ciekawa anegdota. Otóż do Pilzna przybyli słynni bawarscy piwowarzy. Mieli za zadanie pilnować warzenia piwa. Niestety, zbyt zapalczywa degustacja w czasie pracy sprawiła, że Bawarczycy posnęli pijani, a ogień pod naczyniami zupełnie wygasł. Temperatura w kadziach spadła, a utrzymujące się dotąd na powierzchni drożdże opadły na dno. Rano piwowarzy po spróbowaniu napoju stwierdzili, że powstałe w ten sposób piwo było lepsze niż kiedykolwiek wcześniej. Właśnie tym sposobem odkryto piwo dolnej fermentacji.

Drożdże górnej fermentacji fermentują w wyższych temperaturach (15-25°C) zbierając się na powierzchni piwa tworząc kożuch.

Każdy z wymienionych rodzajów drożdży charakteryzuje się różną zdolnością do fermentowania cukrów, wytwarzane są różne produkty uboczne (alkohole wyższe, estry, kwasy, związki siarkowe). Z tego powodu oba rodzaje drożdży są stosowane do warzenia różnych rodzajów piwa. Np. piwo warzone z użyciem drożdży fermentacji górnej zawdzięcza swój intensywny zapach produktom ubocznym, wytworzonym w dużej ilości podczas fermentacji.

Więcej
na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 22 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 22 elementów
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć