Nastaw z winogron, czym jest i jak go zrobić?

8167 Views

Co to jest nastaw wina?

Nastaw do wina jest to mieszanka owoców lub cukru z wodą tworzona bez użycia enzymów scukrzających. Podczas pracy drożdży zachodzi przemiana sacharozy w galaktozę i glukozę. Jednym z najpopularniejszych przepisów jest przepis na zacier pszeniczny. Do nastawu z winogron potrzebna będzie kostka drożdży. Dodatkowo należy dodać 10 litrów wody oraz 3,5 kg słodu pszenicznego. Wodę koniecznie należy zagotować i wsypać słód.

Następnie należy mieszać do momentu, aż roztwór będzie jednolicie rzadki. Do tego procesu przyda się duży gąsior lub inne naczynie. Do tego należy przelać nastaw na wino z winogron, przykryć watą i odstawić na 12 godzin. Koniecznie w miejsce o temperaturze pokojowej. Pozostało tylko dodać drożdże. Wcześniej należy je oczywiście rozpuścić w lekko ciepłej wodzie i czekać około tygodnia.

Jak przygotować nastaw z owoców?

Coraz więcej ludzi decyduje się na robienie domowego wina. Winiarstwo to hobby, które z biegiem czasu może przerodzić się w prawdziwą pasję. Robienie nastaw z owoców przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Jednak jeśli chce się dojść do wprawy, trzeba poznać tajniki produkcji wina. Przeanalizować masę przepisów i zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt. W sklepie winiarskim bez problemu można go zawsze dostać.

Nawet w internecie można znaleźć przepisy domowych winiarzy. Zamieszczone są także filmiki ilustrujące do przygotowania trunku. Akcesoria warto poszukać w domu. Zawsze mogą znaleźć się na strychu lub w piwnicy. Wielu winiarzy zaczynało swoją przygodę, korzystając z elementów znajdujących się właśnie w domu. Na początku będzie potrzebny m.in. balonkorkiem i rurką fermentacyjną. Nie obejdzie się bez drożdży winiarskichściągacza do wina i korkownicy. Na początku będzie dobrze, jeśli pozna się odrobinę teorii. Przygotowanie pierwszego nastawu na wino nie jest trudne. Koniecznie przy tym trzeba mieć, choć ogólne pojęcie, jak się do tego zabrać.

Przygotowywanie nastawu na wino z winogron

Bardzo ważnym etapem uzyskiwania czystego nastawu z winogron jest zakończenie prawidłowej fermentacji. Zawsze można sprawdzić np. gęstościomierzem. Objawami zakończenia fermentacji będzie ustanie bąbelkowania, a następnie rozpoczęcie klarowania. Górna warstwa nastawu wina zaczyna się stawać szklista, a do tego przezroczysta. W zacierze na wino z winogron pozostaną fuzle, resztki drożdży i produkty uboczne. Wpłyną bardzo negatywnie szczególnie na smak alkoholu.

Nastaw z winogron, który zakończył fermentację, powinien zostać koniecznie poddany klarowaniu. Dlatego należy w tym przypadku zostawić go w chłodnym miejscu na 2-3 dni. Podczas gdy dochodzi do klarowania niepożądane cząsteczki, opadną na dno i płyn stanie się przezroczysty. Oczywiście cząsteczki takie jak np. pozostałości drożdży, cukru, czy pektyny. Nastaw na wino wysokiej mocy, czyli taki jak produkowany na drożdżach gorzelniczych sklaruje się nawet szybciej. Można także przyspieszyć klarowanie.

Używając specjalnego preparatu do klarowania, dzięki niemu można wyklarować nastaw na wino z winogron od mętnego do całkiem przezroczystego. Jego bazą jest szczególnie żelatyna i krzemionka. Dzięki nim nie wprowadzą się inne obce posmaki. Możemy użyć też białek jaj, glinki kaolinowej lub bentonitu. Tak uzyskany przezroczysty nastaw na wino należy wlać do kotła destylatora. Jeśli jest na to wystarczająco dużo czasu, wystarczy zamknąć dopływ powietrza. Następnie przechowywać go nawet przez kilka tygodni bez utraty jakości.

Posted in: Aktualności