Domowe nalewki - o czym należy pamiętać. 10 rad dla początkujących

1638 Views

Co warto wiedzieć, przed zrobieniem pierwszej nalewki?

1. Po pierwsze odpowiedni dobór naczyń. Jeśli wiemy, że będziemy produkować nalewki, warto zaopatrzyć się w butelki z ciemnego szkła. Trunek w jasnych pojemnikach z łatwością zmieni kolor, a tego byśmy nie chcieli.

2. Po drugie odpowiedni dobór owoców. Bynajmniej, nie wolno używać produktów zepsutych, nadgniłych lub pokrytych pleśnią. Wszystkie okazy muszą być zdrowe i dobrze dojrzałe, w dodatku porządnie wyczyszczone - obmyte wodą i pozbawione wszelkich listków czy łodyg.

3. Właściwy spirytus - kupmy go w sklepie lub skorzystajmy z własnego, byle dobrze oczyszczonego. Istotna jest moc. Gdy nalewka będzie na owocach procentowość etanolu nie może być wyższa niż 70%, jeśli używamy suszu, postawmy na maksymalnie 50% spirytus. Mocniejsze trunki zniszczą białka znajdujące się w owocach.

4. Czas - może to przykra wiadomość, ale nalewki muszą odleżeć co najmniej rok w miejscu, które jest chłodne i ciemne. Niestety, na przyjemność trzeba będzie poczekać.

5. Miód - poza słodyczą może dać specyficzny zapach i posmak. Warto wcześniej spróbować nalewki z miodem w składzie, by dodawać go świadomie.

6. Cytryna - a właściwie sok lub skórka z tego egzotycznego owocu doskonale wpływa na smak alkoholu, tak samo przyprawy - warto poeksperymentować!

7. Cukier - nie dodaje się go w postaci kryształów, a rozpuszcza i aplikuje do trunku jako syrop.

8. Maceracja - warto poczytać i dobrze zapoznać się z tym procesem, wiele od niego zależy!

9. Klarowanie - zlewanie alkoholu znad osadu oraz filtracja to klucz do sukcesu, jakim jest przejrzysta nalewka. Dobrze posiadać lejek i specjalny filtr lub gazę!

10. Degustacja - wytrawne nalewki serwuje się schłodzone do temperatury 5-10 stopni, te słodkie w temperaturze pokojowej. Taka wiedza w połączeniu z odpowiednią zastawą stołową - np. kieliszkami zaskoczy naszych gości i sprawi, że poczują pełnię smaku nalewki.

Posted in: Aktualności