Moszcz - co to jest?

4724 Views

Co to jest moszcz?

Najprostsza definicja moszczu mówi, że jest to świeżo wyciśnięty sok owoców lub warzyw, który wykorzystuje się do wyrobu innego napoju, szczególnie wina. Kiedyś nazywano go brzeczką. Bazowy produkt do produkcji wina nie jest jednak tym samym sokiem czy nektarem, który znajdziemy sklepach. Produkuje się go z dokładnie wyselekcjonowanych owoców, najczęściej winogron, ale też śliwek, jabłek, gruszek czy wiśni. Dobór wyłącznie najzdrowszych i najdojrzalszych składników sprawia, że wino jest dobrej jakości i ma wspaniały smak.

Moszcz – jak zrobić?

Przy produkcji moszczu obowiązuje kilka podstawowych zasad. Po pierwsze, jak już wspominaliśmy, owoce muszę być wyjątkowo skrupulatnie wyselekcjonowane. Bynajmniej nie można używać okazów niedojrzałych, nadgniłych czy spleśniałych. Po drugie, dorodne składniki należy dokładnie umyć. Gdy mamy to za sobą, powinniśmy poświęcić czas na pozbycie się zbędnych fragmentów – liści, łodyg, pestek, czy zdrewniałych części. Finalnie możemy przejść do wyciskania soku. Istnieją specjalne prasy do owoców, lecz gdy ich nie posiadamy, możemy użyć zwykłej sokowirówki lub maszynki do mięsa. Nie należy jednak spieszyć się podczas tego procesu, zwłaszcza jeśli moszcz służył będzie jako podstawa wina, gdyż zbytni pośpiech może negatywnie wpłynąć na ostateczną jakość trunku.

Maceracja a moszcz

Maceracja jest jedną z metod, która może ułatwić wyciskanie soku z owoców. Polega na pozostawieniu miazgi owocowej na jakiś czas – od kilku do kilkunastu godzin. Taki zabieg sprawia, że produkcja moszczu jest znacznie łatwiejsza. Proces ten nie jest, niestety, bez wad. Pozwalanie owocom oddychać niesie za sobą ryzyko rozwoju bakterii w mieszaninie. Zamiast wyśmienitego wina w efekcie uzyskamy ocet o przykrym zapachu. Kolejnym zagrożeniem jest niepożądana fermentacja, która źle wpłynie na dalszy proces produkcji wina. Do takich sytuacji może dojść szczególnie latem, kiedy temperatury są bardzo wysokie. Jeżeli wiemy, że wyciskanie soku może sprawić nam problem, zamiast maceracji lepiej zdecydować się na inny sposób. Owocową miazgę można podgrzać do około 60 stopni Celsjusza i utrzymywać taką temperaturę przez około pół godziny.

Produkcja moszczu to początkowy etap wytwarzania trunku. O tym, co dalej, dowiesz się z naszych innych artykułów. Zdobądź wiedzę i zrób swoje pierwsze domowe wino. Śmiało!

Posted in: Aktualności