Koszyk
Lecznicze właściwości drożdży piwnych są znane od wieków. Są one źródłem cennych witamin, mikroelementów, makroelementów oraz aminokwasów. Bywają stosowane, jako remedium na rozmaite schorzenia. Doskonale uzupełniają wszelkie niedobory witamin z grupy B. Są nieocenione, gdy zawita do nas jesień, a infekcje nie dają nam spokoju. Drożdże fantastycznie regulują florę saprofityczną przewodu pokarmowego i wzmacniają naszą odporność.
Witaminy z grupy B są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W zachodzących w nim procesach enzymatycznych pełnią rolę koenzymów. Witaminy te wpływają na właściwy stan układu nerwowego, naszej skóry, włosów, oczu i wątroby. Są także odpowiedzialne za prawidłowe napięcie mięśni. Co się dzieje, gdy w naszym organizmie zaczyna brakować witamin z grupy B? Pojawiają się zaburzenia układu nerwowego, wzrasta cholesterol, wzrasta poziom cukru, pojawiają się choroby skóry i błon śluzowych, a czasami również niedokrwistość. Kompleksu witamin z grupy B potrzebują przede wszystkim osoby, w których diecie znajdują się nadmierne ilości węglowodanów, wpływające na zmiany składu flory bakteryjnej w naszych jelitach. Warto wiedzieć, że spożycie kawy, herbaty i alkoholu powoduje eliminowanie witamin z grupy B. Niedobory mogą występować także w sytuacjach stresowych, u pacjentów po przebytych zabiegach operacyjnych lub stosujących długotrwałą farmakologię. W szczególny sposób o uzupełnienie braków witamin z grupy B powinny zadbać kobiety w ciąży lub karmiące piersią.
Drożdże piwowarskie bez problemu dostaniemy dziś w aptece pod postacią tabletek. Z reguły są wzbogacane ziołami np. miętą lub melisą. Pojawia się pytanie, dlaczego zaleca się spożywanie drożdży piwowarskich, a unikanie drożdży piekarskich. Powód jest bardzo prosty. Drożdże piekarskie w połączeniu z wodą lub mlekiem z cukrem pod wpływem temperatury rozpoczynają w naszym przewodzie pokarmowym proces fermentacji. Naturalnym skutkiem są dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Dodatkowym problemem jest fakt, że żywe komórki drożdży piekarskich zaczną pobieranie z naszego organizmu witamin z grupy B.
Spożywanie drożdży wpływa pozytywnie na cały organizm, szczególnie na włosy i cerę. To dobre rozwiązanie w przypadku młodzieży wchodzącej w okres dojrzewania, u której pojawiają się zazwyczaj problemy z włosami i cerą. Dzięki drożdżom włosy i skóra nie przetłuszczają się tak bardzo. Bogactwo witamin z grupy B obejmuje między innymi biotynę i witaminę B5. To one pozwalają włosom zachować sprężystość i uniknąć nadmiernego wypadania. W drożdżach obecny jest także cynk, który jest niezbędnym elementem procesu wzrostu włosów. Cynk wykorzystywany jest także w leczeniu cery trądzikowej. Drożdże hamują wydzielanie sebum, dzięki czemu redukują ilość powstających zaskórników. Nie bez powodu osobom z problemami skórnymi polecane są suplementy zawierające drożdże piwowarskie.