Jak zrobić bimber z owoców?

141014 Views

Jak zrobić bimber z owoców? Jakiego użyć przepisu, by smak trunku był szlachetny, a jego spożycie nie powodowało kaca? Koniecznie zapoznaj się z naszym przewodnikiem!

Przygotowując bimber należy przede wszystkim mieć na uwadze przestrzeganie kilku obowiązkowych zasad. Reguły te znajdują zastosowanie niezależnie od przyjętego przepisu – musi się ich trzymać każdy, kto chce zrobić dobry bimber.

1. W trakcie przygotowywania nastawu należy zwracać baczną uwagę na ilość użytego cukru. Po wypracowaniu, w smaku zacieru nie powinniśmy wyczuwać słodyczy – powinien być wytrawny.
2. Przygotowując bimber z owoców, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, by w zacierze nie było zbyt dużej ilości resztek i odpadów. W miarę możliwości zadbajmy o to, by zacier był przezroczysty i klarowny. Pamiętaj, by podczas przelewania zacieru do kotła użyć sitaka. 
3. Bardzo ważnym etapem jest odpoczywanie zacieru po wypracowaniu drożdży. Należy zwrócić uwagę, by zacier nie leżał zbyt długo. Gdy tylko zauważymy, że w rurkach fermentacyjnych nie ma już przepływu CO2, należy rozpocząć gotowanie mikstury. 
4. Gdy przygotowujemy bimber z owoców, pamiętajmy, iż żelazną zasadą jest niegotowanie go więcej niż dwa razy!

Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na przygotowanie dobrego bimbru. To nieprawda, że jest tylko jeden najlepszy przepis, który tak samo sprawdzi się we wszystkich warunkach. Na efekt naszej pracy podczas robienia trunku wpływ ma – oprócz wybranego przepisu – również wiele innych czynników. Należą do nich np. jakość użytej wody i owoców, sposób gotowania zacieru czy to, w jakich warunkach pracuje zacier.

Gdy już zdecydujemy się rozpocząć naszą przygodę z przygotowywaniem bimbru, w pierwszej kolejności trzeba przygotować owoce. Używamy tylko zdrowych, dojrzałych sztuk. Myjemy je, osuszamy, a następnie rozdrabniamy.

Do dużej beczki wlewamy 200l rozpuszczonego w wodzie cukru. Dolewamy odpowiednią ilość wody – tyle, by zmieściła się jeszcze matka drożdżowa, czyli około 5l. Tak przygotowaną miksturę odstawiamy na kilka godzin. Po tym czasie zobaczymy intensywną pracę zacieru. Pamiętaj, że ilość cukru zależy od rodzaju używanych owoców. W przypadku owoców słodkich (truskawki, śliwki, winogrona) stosujemy mniej cukru, natomiast w przypadku owoców cierpkich i kwaśnych (jabłka, porzeczki) dodajemy go więcej. 

Po trzech tygodniach powinniśmy zauważyć wypracowanie się zacieru. Na tym etapie bardzo ważne jest, by zacier był wytrawny – ponieważ tylko taki nada naszemu bimbrowi lepszy smak w trakcie gotowania zacieru. Jeżeli okaże się, że zacier już nie pracuje, ale jego smak jest słodki, należy odlać część płynu do innego naczynia, a część pozostałą w beczce rozcieńczyć wodą. Pamiętaj – dolewanie wody na tym etapie nie spowoduje utraty alkoholu, a jedynie zmniejszy jego stężenie. 

Następnie przelewamy zawartość beczki do kotła i rozpoczynamy gotowanie. Z beczki o pojemności 200l odlewamy do kotła po 50l, z których – po przegotowaniu i osiągnięciu stanu wrzenia – uzyskujemy około 10l bimbru o mocy 35-40%. Z całej beczki 200l otrzymujemy zatem około 40 litrów alkoholu. Podczas gotowania można śmiało używać całej mocy kotła (na przykład 3500kWh), należy jednak pamiętać o utrzymywaniu jak najniższej temperatury wewnątrz chłodnicy.

Gotowanie należy powtórzyć dwa razy, dokładnie oczyszczając kocioł między gotowaniami. Pierwsze gotowanie zwiększa moc alkoholu i oczyszcza go. Jednak dopiero drugie gotowanie nadaje mu prawdziwej mocy. 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na koniec uzyskamy szlachetny w smaku bimber o mocy 70-75%. Będzie miał aromatyczny, owocowy smak, z charakterystyczną goryczką młodego trunku. Teraz należy przelać go do szklanego balona i odstawić na 2-3 tygodnie - w tym czasie trunek zyska oczekiwane walory smakowe. 

Posted in: Przepis na bimber