10 przykazań domowej produkcji alkoholu

4293 Views

Samodzielne przygotowywanie nalewek domowych od lat pozostaje w dobrym tonie. Nalewki robili nasi rodzice, dziadkowie i całe pokolenia wstecz. To ekskluzywne hobby jest modne również dziś. Współcześnie pochwalenie się pysznym domowym trunkiem na rodzinnym przyjęciu stanowi przejaw dobrego gustu i smaku.

Jednym z rodzajów popularnych obecnie alkoholi domowej produkcji są nalewki. Otrzymuje się je dzięki połączeniu odpowiednio dobranego alkoholu (spirytusu) ze składnikami pochodzenia roślinnego. Dzięki wykorzystaniu alkoholu możliwe staje się wydobycie cennych substancji aktywnych, które znajdują się w owocach i ziołach. Dodatek odpowiednio przygotowanego alkoholu nadaje również naszemu trunkowi koniecznych właściwości konserwujących. 

Jak dobrać moc wykorzystywanego alkoholu? Do przygotowania nalewki wytrawnej użyjemy spirytusu o mocy nie większej, niż 60%. Obecnie w sklepach można kupić gotowy spirytus nalewkowy o odpowiednim stężeniu. Jeśli natomiast chcemy uzyskać nalewkę bardziej owocową, używamy spirytusu o mocy 70%, który wyciągnie z owoców i ziół więcej smaku i aromatów. 
Wydawać by się mogło, że przygotowanie nalewki nie jest niczym trudnym – wystarczy przecież włożyć owoce do naczynia, zalać je spirytusem i pozostawić do odstania.

Jednakże należy przestrzegać przy tym żelaznych zasad domowej produkcji alkoholu:
1. Do swojej nalewki użyj wyłącznie świeżych owoców dobrej jakości. Umyj je i dokładnie osusz. Owoce muszą być odsączone, aby w nalewce nie znalazło się dużo wody.
2. Jeśli używasz jarzębiny, Tarnicy, jałowca, róży lub innych cierpkich owoców, przed użyciem należy je na krótki czas zamrozić. Dzięki temu twoja nalewka będzie smaczniejsza. 
3. Przygotuj konieczne oprzyrządowanie: szczelnie zamykane szklane słoje, gęste sita, filtry (filtry do kawy, kawałki płótna bawełnianego lub lnianego – będziesz z ich użyciem filtrował nalew), zamykane butelki (do których przelejesz gotowy napój) oraz karafki do podawania twojego trunku.
4. Przygotuj wyłącznie najlepsze jakościowo przyprawy: laski wanilii, korę cynamonową, szafran w nitkach, imbir w postaci korzenia, gałkę muszkatołową, liście laurowe, ziele angielskie, ziarnisty pieprz, anyż. Pamiętaj, by przyprawy były niezmielone i nierozdrobnione – używaj ich wyłącznie w całości. 
5. Pamiętaj o zachowaniu dwóch etapów produkcji. Przez pierwsze kilka dni (do kilkunastu tygodni – w zależności od rodzaju nalewki) trzymaj miksturę w ciepłym, ciemnym miejscu. To czas wydobywania z owoców i ziół cennych składników aktywnych. Po tym etapie przefiltruj nalewkę, przelej do butelek i przechowuj w chłodnym miejscu. 
6. Filtruj nalewkę kilka razy – aż do momenty, gdy stanie się całkowicie przezroczysta. Pomiędzy filtracjami nalewka musi odpoczywać kilka godzin.
7. Najlepszy smak twoja nalewka zyska dopiero po pewnym czasie! Dlatego pij ją dopiero 3 miesiące od czasu jej przygotowania. Najlepiej jednak, by nalewka – podobnie jak wino – leżakowała kilka lat. 
8. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z nalewkami – nie eksperymentuj. Trzymaj się dokładnie proporcji zawartych w recepturze. Na eksperymenty przyjdzie jeszcze czas. 
9. Jeśli chcesz dosłodzić miksturę, używaj wyłącznie przygotowanego wcześniej syropu cukrowego. Nigdy nie stosuj cukru! Trzymaj się dokładnie zaleceń zawartych w przepisie. 
10. Jeśli stosowany przepis wymaga użycia wody, nigdy nie używaj wody destylowanej! Woda destylowana nie ma żadnej wartości biologicznej i mineralnej – do przygotowania nalewek należy użyć wody źródlanej i mineralnej, ewentualnie wody z kranu (po przegotowaniu). 

Pamiętaj, by na początku dokładnie stosować się do przepisów. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi przygotowywanie nalewek stanie się dla ciebie samą przyjemnością.

Posted in: Aktualności