Podstawowe informacje o likierach

3829 Views

Definicja i historia likieru

Według najłatwiej dostępnych definicji, likier jest wysokoprocentowym napojem alkoholowym o dużej zawartości cukru, produkowanym z przede wszystkim z owoców (czasem z dużą domieszką ziół). Inną nazwą, jaka funkcjonuje m. in. w specjalistycznej nomenklaturze jest rosolis, „rosa słoneczna”.

Skąd te trunki wzięły się w Polsce? Patrząc na historię rosolisów, doniesienia o nich pojawiają się już w XIV wiecznej Europie we Włoszech, kiedy likiery wytwarzali włoscy alchemicy oraz zakonnicy. Do dzisiejszego dnia jednym z najpopularniejszych rosolisów na świecie jest limoncello, czyli likier z cytryny. Do Polski ta tajemna receptura trafiła dopiero w XVII wieku, a w 1764 roku powstała Dawna Uprzywilejowana Fabryka Likierów, Rosolisów i Rumu Alfreda hr. Potockiego w Łańcucie, ówczesny gigant-producent likierów na skalę europejską. Obecnie fabryka nadal działa, pod nieco inną nazwą – „Polmos Łańcut” S.A. i jest jedynym producentem tych trunków w Polsce, wytwarzający głównie trzy rosolisy – różany, kawowy i ziołowo-gorzki. Co więcej, dzisiejsi właściciele firmy zachowali oryginalne etykietki na butelkach, a dzięki temu nawiązaniu zyskują na wartości.

Ale wróćmy do likierów, a konkretnie do ich zawartości. Tutaj sprawa nieco się komplikuje, bo okazuje się, że w Europie mamy nieco inne wytyczne w produkcji tych napojów alkoholowych. W Polsce, Białorusi, Rosji, Estonii, Litwie i Łotwie za likier uznaje się każdą wódkę zawierającą więcej niż 330 g cukru w 1 litrze trunku. W Niemczech i Francji nieco obniżają tę wartość, bo likierem jest alkohol powyżej 220 g cukru. Natomiast w krajach anglosaskich wystarczy już tylko 100 g cukru, by wódkę nazwać likierem. Wynika z tego, że na wschodzie lubimy pić bardzo słodkie napoje alkoholowe.

Gatunki likieru

Likier, podobnie jak nalewka, często traktuje się lek na przeróżne dolegliwości. W ten sposób na przestrzeni setek lat powstało mnóstwo gatunków likierów, których spożycie możemy uzasadnić wyższą potrzebą…

Ogólnie rzecz biorąc, likiery podzielono gatunkowo w zależności od zawartości cukru, ich mocy, rodzaju surowców i sposobu produkcji. Do najpowszechniejszych gatunków zalicza się m. in. likiery korzenno-ziołowe, cytrusowe i owocowe (np. słynne wiśniowe Cherry Brandy czy jeżynowe Blackberry).

Jak już wspomnieliśmy, w produkcji znane są także likiery kawowe, ale i np. kminkowe (Alasz), anyżowe (Anisette), migdałowe (Amaretto), kakaowe, miętowe (Peppermint), ponczowe, jajeczne (Advocat), miodowe (Krupnik), porterowe czy waniliowe. Jak widać, jest w czym wybierać.

Jak wykorzystać likiery?

Wspomnieliśmy już, że likieru nie da się wypić zbyt wiele. Na szczęście nic się nie zmarnuje, bo likiery to świetny dodatek do deserów i wyrobów cukierniczych.

Na pewno każdy z was jadł chociaż raz lody z Advocatem albo ciasto z posmakiem migdałowego Amaretto. Likierem owocowym, kakaowym, kawowym czy orzechowym możemy polać dowolny deser oraz użyć go jako nadzienia do np. pączków czy muffinek.

Likier sprawdzi się też jako słodzik do napojów (np. kawa z likierem wiśniowym albo herbata z likierem malinowym). Pamiętajcie jednak, by nie przesadzać, bo od słodkości może się zrobić mdło! Jak przygotować dobry zacier zbożowy do produkcji alkoholu?

Domowa produkcja alkoholi od dziesięcioleci cieszy się dużym powodzeniem w Polsce. Kto z nas nie pamięta ogromnych baniaków z winem w piwnicy albo poukrywanych w kredensie słodkich nalewek? Obecnie mamy jeszcze więcej możliwości niż kiedyś – w sklepach dostępne są (czasem za grosze!) całe aparatury do tworzenia własnych alkoholi, np. zestaw do warzenia piwa to nierzadko koszt około 300 złotych!

Dziś jednak porozmawiamy o mocniejszych trunkach, bo o tradycyjnym mocnym bimbrze, który przybył do nas od wschodnich sąsiadów. Jak wyprodukować dobry bimber? Czego potrzebujemy? Oraz inne najważniejsze informacje znajdziecie w artykule poniżej.

Posted in: Aktualności