Sztuka degustacji alkoholi

2966 Views

Dlaczego warto zainteresować się degustacją alkoholi?

Trudno zaprzeczyć, że alkohol jest naszym towarzyszem właściwie przez całe życie. Bez względu na to, czy spożywasz produkty alkoholowe okazjonalnie (podczas uroczystości rodzinnych, spotkań ze znajomymi, w weekend przy ognisku), czy to element codzienności (kieliszek wina do obiadu, piwo podczas oglądania meczu), na pewno przez zdobywanie doświadczenia w tej materii zaczynasz odczuwać różnice pomiędzy konkretnymi markami i rodzajami trunków.

Być może jesteś jedną z osób, które kupują zawsze te same produkty albo wybierają spośród zawężonej oferty (np. w supermarketach, osiedlowych sklepikach). Być może sam wytwarzasz np. wino czy bimber i komponujesz własne nalewki. Świat alkoholi jest ogromny, wręcz niezmierzony – wiele osób decyduje się na podróżowanie po różnych krajach właśnie ze względu na odkrywanie lokalnych wyrobów alkoholowych. Nie warto ograniczać się do najłatwiej dostępnych, najtańszych czy sprawdzonych alkoholi. Dzięki zainteresowaniu sztuką degustacji otworzy się przed nami zupełnie inny sposób na spożywanie trunków – trzeba zaznaczyć, że profesjonalna degustacja to złożony proces, nie ogranicza się do spróbowania kilku rodzajów różnych nalewek czy wina.

Sztuka degustacji alkoholi

Jak już wspomnieliśmy, sztuka degustacji alkoholi rządzi się swoimi zasadami i technikami. Do profesjonalnego degustowania potrzebujemy odpowiednich narzędzi i zastawy – samo otwieranie butelki z alkoholem to pokaz umiejętności degustatora.

Musimy wiedzieć do jakiego szkła nalać konkretny alkohol, jaką techniką oraz w jakiej ilości. Cały ten proces wymaga czasu i szeregu umiejętności, ale przynosi nam niesamowite korzyści. Nie bez przyczyny dostępne są przeróżne kursy i szkolenia z zakresu degustacji wina, piwa, whisky czy nalewek. Nie chodzi tylko o zabłyśnięcie wśród znajomych wiedzą na temat danego alkoholu, ale jego faktyczne docenienie i zrozumienie. Być może takie argumenty wydają się początkowo zabawne, bo co jest takiego tajemniczego w piwie – ale im więcej zagłębimy się w ten świat, tym bardziej będziemy zaskoczeni.

Stając się świadomym konsumentem uczymy się kultury picia, a to z kolei otwiera jeszcze więcej nowych możliwości. Życie społeczne w każdym kraju na świecie zawiera kulturę picia alkoholu, który pije się z celach zarówno towarzyskich, jak i biznesowych. Często nawet nie znamy historii alkoholi w naszym własnym kraju – dlaczego nasze babcie z takim zapałem tworzyły różnorodne nalewki? Skąd w Polsce wzięło się tyle znakomitych browarów, znanych na całym świecie? Dlaczego akurat wódka, a nie whisky? Sztuka degustowania alkoholi to nie tylko ich spożywanie, ale także poznawanie ich historii i znaczenia w danej kulturze. Zdecydowanie nie jest przeznaczona tylko dla elitarnego grona, taką wiedzę powinien zdobywać każdy dorosły człowiek. Dlatego warto zainteresować się tym tematem i wybrać na wycieczkę np. do browaru - ten czas na pewno nie będzie zmarnowany!

Posted in: Aktualności