Węgiel aktywny do produkcji alkoholu?

3487 Views

Właściwości absorbujące węgla

Wszystko dzięki wspaniałym właściwościom absorbującym węgla aktywnego. Węgiel aktywny to absorbent, a tę funkcję odkryli już lekarze w starożytności, którzy używali sproszkowanego węgla drzewnego do zasypywania ran – usuwał zapach krwi oraz działał antybakteryjnie. Badania nad węglem aktywnym rozwinęły się w XVIII wieku, kiedy dowiedziono, że ta substancja jest w stanie zaabsorbować nawet do 20% własnej masy. Dzieje się tak ponieważ węgiel posiada dobrze rozwiniętą powierzchnię, która jest w stanie przyciągnąć i pochłonąć inne cząsteczki.

Na początku swojej kariery węgiel wykorzystywano w przemyśle cukrowniczym, a służył do odbarwiania syropów. Trzeba przyznać, że to dość zaskakujące działanie, zwłaszcza, że intuicyjnie łączymy czarny kolor raczej z brudzeniem, niż przeciwnym efektem. Później, jak już wspomnieliśmy, węgiel wykorzystywano w celach leczniczych, przeciwko różnym dolegliwościom żołądkowym – dzięki zdolności absorbowania, bardzo szybko pochłaniał szkodliwe substancje w jelitach i przynosił ulgę. Węgiel nie wpływa wysuszająco na śluzówkę, dlatego jest bezpieczny nawet dla noworodków i zwierząt. Podobnie działa jako substancja wybielająca - w końcu był stosowany jako odbarwiacz. Jeśli dodamy sproszkowany węgiel do pasty do zębów, będzie świetnym peeligiem dla płytki nazębnej, a dzięki absorbcji szybko pozbędzie się kamienia i bakterii.

Jak zatem wykorzystać węgiel aktywny do produkcji alkoholu?

Odpowiedź jest bardzo prosta – do destylacji! Jako że jest naturalnym składnikiem, który odbarwia i pochłania zapachy, będzie świetny w oczyszczaniu alkoholu. Dzięki użyciu węgla aktywnego trwale usuniemy przykre zapachy, co wpłynie na jakość produkowanego trunku. Kiedy to zrobić? Na końcowym etapie produkcji, najlepiej po ugotowaniu pierwszego zacieru. Wtedy moc alkoholu nie przekracza jeszcze 45%, więc działanie węgla będzie skuteczniejsze (im wyższa zawartość alkoholu, tym oczyszczanie jest trudniejsze i mniej efektywne). Pamiętajmy też, że temperatura alkoholu powinna być jak najniższa - zaleca się nawet schłodzenie całej mikstury przed procesem destylacji. Generalnie zasada jest taka, że na 1 litr alkoholu wrzucamy 50 gramów węgla oczyszczonego.

W jaki sposób używać węgla? Możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest wsypanie dokładnie odmierzonej ilości węgla aktywnego (jak sprawdzić ilość? Wg powyżej podanej receptury) do słoika z próbką alkoholu, który chcemy oczyścić. Taką miksturę odstawiamy na kilka dni i mieszamy kilka razy na dobę. Po tym czasie przefiltrowujemy słoik by pozbyć się węgla i uzyskać płyn, który wlejemy do całości. Drugim sposobem jest skorzystanie z dostępnej na rynku aparatury do destylacji, np. szklanych lub stalowych rur. O czym nie możemy zapomnieć? Zanim użyjemy węgla aktywnego po raz pierwszy, koniecznie przelejmy go wrzącą wodą, która odgazowuje i uaktywnia zdolności absorbcyjne tej substancji. Ta sama zasada dotyczy każdego kolejnego użycia węgla, bo jeśli tego nie zrobimy - będzie pochłaniał cały płyn do destylowania. Węgiel będzie nam służył przez długi czas!

Posted in: Aktualności