Koszyk
Owoce róży najlepiej wybrać nieco przemrożone. Należy je obrać z ogonków oraz w miarę możliwości z ziaren nasiennych, polepszy to później smak wina-mniejsza goryczka i cierpkość. Można także stosować owoce suszone, biorąc zamiast 10 kg świeżych owoców, 4 kg – suszonych.
Ogólna zasada przygotowania nastawu z owoców róży lub głogu (tarniny, jarzębiny itp.) jako owoców ubogich w sok, polega nie na tłoczeniu owoców, lecz na wyługowywaniu z nich składników ekstraktowych. W tym celu owoce miażdży się, zalewa zimną lub gorącą wodą w ilości 1-3 l na każdy kg owoców, dodaje 150-300 g cukru na 1 l uzyskanego roztworu oraz dokwasza dadając 4-6 g kwasu cytrynowego na 1 l roztworu. Następnie zadaje się drożdże, pożywkę i poddaje fermentacji.
10 kg świeżych owoców dzikiej róży lub głogu (4 kg owoców suszonych) należy oczyścić z resztek kwiatostanu, pokroić lub rozdrobnić, usunąć większą część pestek, wsypać do garnka i zalać 10 l gorącej lub wrzącej wody. Po ostygnięciu masy owocowej do 20-25°C przelać do pojemnika fermentacyjnego o pojemności ok. 25 l i dodać:
Po wlaniu nastawu zamykamy pojemnik, dajemy rurkę fermentacyjną. Po 5-6 dniach burzliwej fermentacji wlać drugą porcję syropu cukrowego zawierającą 1 kg cukru i wymieszać.
Fermentacja nastawu w temp. 20-25°C powinna trwać 4-6 tygodni, po czym młode wino zlewa się znad osadu do mniejszego pojemnika/balonu w celu dofermentowania.
Jeżeli do fermentacji były wzięte owoce z pestkami, to w celu uniknięcia zbytniej goryczki i cierpkości wina należy po 7-10 dniach fermentacji w miazdze masę owocową wytłoczyć (albo odcedzić) i fermentować moszcz w dalszym ciągu.
Istnieje wiele metod uzyskania wina z róży. Podany przepis ma tę zaletę, że dzięki działaniu gorącej wody miąższ owoców zostaje rozluźniony, przez co sok łatwiej przechodzi do roztworu. Otrzymane wino można doprawić dosładzając je na wino słodkie lub deserowe i dobarwiając karmelem albo winem o intensywnym zabarwieniu, np. z czarnych porzeczek lub czarnego bzu.*
*"Domowy wyrób win" Jan Cieślak