Koszyk
Zacieranie najlepiej zacząć w 12-15 l wody. Należy wsypać ześrutowany słód do wody o temperaturze ok. 55°C z rozpuszczoną wcześniej łyżeczką gipsu piwowarskiego. Po utrzymaniu zacieru w temp. 52-53°C przez 15 min. należy podgrzać zacier do 67°C. Najlepsze rezultaty otrzyma się starając się podgrzać zacier o 1°C na min., jednakże w warunkach domowych jest to niejednokrotnie trudne do uzyskania. W celu szybszego osiągnięcia temperatury na mniej wydajnych kuchenkach można stopniowo dolewać wrzątku, bardzo małymi porcjami.
Po osiągnięciu 67°C zacier powinien zostać utrzymany w tej temp. od godziny do dwóch. Po tej przerwie zacier podgrzewamy do 72°C na 10 min., a następnie do 78°C i kierujemy do filtracji po przeprowadzaniu negatywnej próby jodowej.
Filtrację dokonujemy w zależności od posiadanego filtratora. Kadzie filtracyjne potrzebują innych czynności niż np. filtratory rurkowe bądź z oplotu.
Brzeczkę gotujemy przez 60 min. Pierwszą dawkę chmielu (20 g Marynki) dodajemy od razu po rozpoczęciu wrzenia. Chmiel Lubelski dodajemy 15 min. przed końcem warzenia.
Fermentację najlepiej przeprowadzić w okolicach 20°C. Nic się nie stanie jeżeli będzie to 18°C, czy 24°C. W pierwszym przypadku piwo będzie bardziej wytrawne w smaku, w drugim przypadku będzie miało sporo nut owocowych i kwiatowych. W pierwszym przypadku piwo będzie bardziej wytrawne w smaku, w drugim przypadku będzie miało sporo nut owocowych i kwiatowych. W tym stylu piwa jest to jak najbardziej dopuszczalne zwłaszcza , że ze względu na ekstrakt i moc piwo będzie charakteryzowało się dużą ilością estrów.
Fermentacja powinna trwać ok. tygodnia. Następnie można przelać piwo na tydzień na tzw. Fermentację cichą, ale nie jest to konieczne.
Piwo butelkujemy z dodatkiem ok. 5 g glukozy na 1 l piwa. Na 20 l powinno wyjść więc ok. 100 g glukozy. Bittery są z reguły mało nagazowanymi piwami.
ŻYCZYMY UDANEJ WARKI!!