Przepis na piwo Stout

5436 Views

Skład zestawu na 20 l piwa:

  • Chateau Pale Ale 3,8 kg
  • Chateau Czekoladowy 0,2 kg
  • Jęczmień palony 0,3 kg
  • Weyerman Cara Hell 30 g
  • Fuggles 35 g
  • Target 35 g
  • Drożdże suche Safale US-05

Jak zrobić Stouta, sugerowany sposób warzenia

Zacieranie:

Zacieranie najlepiej zacząć w 12-15 l wody. Należy wsypać ześrutowany słód Pale Ale do wody o temperaturze ok. 55°C. Po utrzymaniu zacieru w temp. 52-53°C przez 15 min. należy podgrzać zacier do 67°C. Najlepsze rezultaty otrzyma się starając się podgrzać zacier o 1°C na min., jednakże w warunkach domowych jest to niejednokrotnie trudne do uzyskania. W celu szybszego osiągnięcia temperatury na mniej wydajnych kuchenkach można stopniowo dolewać wrzątku, bardzo małymi porcjami.


Po osiągnięciu 67°C zacier powinien zostać utrzymany w tej temp. od godziny do dwóch. Lepsza jest wersja dłuższa-bliższa oryginałowi. Można to zrobić na dwa sposoby: opatulić garnek kocami i zapomnieć o nim na ten czas albo co 10-15 min. mieszać zacier oraz w razie potrzeby go podgrzewać. Druga metoda jest wydajniejsza.


Po tej przerwie zacier podgrzewamy do 72°C na 10 min. i dodajemy słód czekoladowy oraz palony jęczmień, a następnie do 78°C i kierujemy do filtracji. Przy tak długim zacieraniu nie ma sensu przeprowadzania próby jodowej, gdyż i tak będzie ujemna.

Filtracja:

Filtrację dokonujemy w zależności od posiadanego filtratora. Kadzie filtracyjne potrzebują innych czynności niż np. filtratory rurkowe bądź z oplotu. Staramy się uzyskać 22-23 l filtratu. Te dodatkowe 2-3 l odparują podczas warzenia.

Chmielenie:

Brzeczkę gotujemy przez 60 min. Pierwszą dawkę chmielu (35 g Target) dodajemy od razu po rozpoczęciu wrzenia. Chmiel Fuggles dodajemy 15 min. przed końcem warzenia.

Fermentacja:

Fermentację najlepiej przeprowadzić w okolicach 20°C. Nic się nie stanie jeżeli będzie to 18°C, czy 24°C. W pierwszym przypadku piwo będzie bardziej wytrawne w smaku, w drugim przypadku będzie miało sporo nut owocowych i kwiatowych. W tym stylu piwa jest to jak najbardziej dopuszczalne zwłaszcza, że ze względu na ekstrakt i moc piwo będzie charakteryzowało się dużą ilością estrów.


Fermentacja powinna trwać ok. tygodnia.

Butelkowanie:

Piwo butelkujemy z dodatkiem ok. 6 g glukozy na 1 l piwa. Na 20 l powinno wyjść więc ok. 120 g glukozy.

ŻYCZYMY UDANEJ WARKI!!

Posted in: Przepis na piwo