Przepis na piwo pszeniczne

11636 Views

Skład zestawu na 20 l piwa:

  • Chateau Pszeniczny jasny 2 kg
  • Chateau Pilzneński 2 kg
  • Chateau Cara Blond 0,3 kg
  • Tettnanger 10 g
  • Hallertau Hersbrucker 15 g
  • Drożdże suche WB-06

Jak zrobić piwo pszeniczne, sugerowany sposób warzenia

Zacieranie:

Proponujemy zastosować jednowarową dekokcję, zamiast zacierania infuzyjnego. Pozwoli to na jak najwierniejsze odwzorowanie tradycyjnego procesu zacierania piw pszenicznych.


Zacieranie najlepiej zacząć w 12-15 l wody. Należy wsypać ześrutowany słód pszeniczny do wody o temperaturze ok. 44-45°C. Po 15 min. dodajemy słód jęczmienny i podgrzewamy zacier do 65°C.


Po osiągnięciu temperatury odejmujemy 1/3 zacieru (gęsta część) do drugiego garnka (dekokcyjnego). Podgrzewamy dekokt do 72°C na 10 min., a następnie gotujemy przez 15 min. Po tym czasie mieszamy dekokt z zacierem głównym. Temperatura powinna zostać uregulowana na poziomie 72°C. Po 20 min. przeprowadzamy próbę jodową, jak jest ujemna podgrzewamy zacier do 78°C i rozpoczynamy filtrację.

Filtracja:

Filtrację dokonujemy w zależności od posiadanego filtratora. Kadzie filtracyjne potrzebują innych czynności niż np. filtratory rurkowe bądź z oplotu. Staramy się uzyskać 22-23 l filtratu. Te dodatkowe 2-3 l odparują podczas warzenia.

Chmielenie:

Brzeczkę gotujemy przez 60 min. Pierwszą dawkę chmielu (15 g Hersbrucker) dodajemy od razu po rozpoczęciu wrzenia. Chmiel Tettnanger dodajemy 15 min. przed końcem warzenia.

Fermentacja:

Fermentację najlepiej przeprowadzić w okolicach 20°C. Wyższa temperatura fermentacji wpłynie na wytworzenie większej ilości estrów przez drożdże, nie będzie to jednak wadą w tym gatunku piwa.


Fermentacja powinna trwać ok. tygodnia. Następnie można przelać piwo na tydzień na tzw. fermentację cichą, ale nie jest to konieczne.

Butelkowanie:

Piwo butelkujemy z dodatkiem ok. 8 g glukozy na 1 l piwa. Na 20 l powinno wyjść więc ok. 160 g glukozy.

ŻYCZYMY UDANEJ WARKI!!

Posted in: Przepis na piwo