Koszyk
Arak alkohol zaleca się pić rozcieńczony z wodą. Najlepiej w proporcjach jeden do trzech, z przewagą wody w roztworze. Arak przybiera wtedy barwę mleczną. Dzieje się tak z każdym anyżowym alkoholem. Olejek anyżu jest rozpuszczalny w alkoholu natomiast w wodzie nie. Gdy arak jest już odpowiednio rozcieńczony, przelewa się go do wypełnionych wcześniej lodem kubeczków. Kolejność jest istotna, ponieważ dodanie lodu do naczynia z arakiem zmieni jego konsystencje na niepożądaną.
Zdarza się, że arak jako alkohol jest spożywany bez uprzedniego rozcieńczania. Mówi się, że taki arak są w stanie wypić tylko silni. Dzięki temu, że ma on ognisty smak i mleczną barwę potocznie jest nazywany "lwim mlekiem". W krajach, w których jest to tradycyjny alkohol, pije się go do regionalnych przystawek, czyli Mezzy. Klasycznie podawany jest w formie uzupełnienia różnych dań, często do potraw z grilla. Religia muzułmańska zabrania jej wyznawcom spożywania trunków alkoholowych. Jak się okazuje, wierni sprytnie obchodzą ten zakaz. Religia mówi jasno, że Allah w określonych porach śpi, a skoro wypoczywa tzn., że nie widzi. Dlatego mogą wtedy sobie pozwolić na spożywanie napojów alkoholowych.
Jak praktycznie każdy alkohol arak może być podawany z różnymi ciekawymi dodatkami. Jak wszędzie są zwolennicy mocniejszych drinków, które szybciej zawrócą w głowie. Są również osoby, które raczej nie chcą wyczuć palącego smaku w kieliszku. Jakby tak odejść od tradycyjnej formy spożywania araku to może wyjść z tego naprawdę ciekawa kompozycja.
Może być podawany w formie rozgrzewającego ponczu. Dokładnie to ¾ szklanki araku i butelka białego wytrawnego wina. Dodatkowo ¼ szklanki likieru pomarańczowego, ½ szklanki cukru trzcinowego oraz 2 szklanki naparu z czarnej herbaty. Do tego należy również dodać sok z ½ cytryny i 1 szklanka soku z pomarańczy.
A jak przyrządzić Whisky Sour na bazie araku? Dodaje się 40 ml araku, 25 ml soku z limonki i 10 ml syropu cukrowego. Do tego należy dodać także 10 ml kurzego białka i kilka kropli angostura bitters.
Arak z języka z arabskiego oznacza "słodki sok". Jest to bezbarwny i niesłodzony bliskowschodni trunek zaliczany do grupy destylatów roślinnych i korzennych. Powiązany jest z wieloma podobnymi alkoholami produkowanymi w krajach Morza Śródziemnego. Typowy alkohol Arak głównie wytwarzany jest w Jordanii, Iraku, Libanie, Iranie i Syrii. Arak został najprawdopodobniej wytwarzany przez Żydowskie i Chrześcijańskie mniejszości narodowe. Jednak proces destylacji alkoholu nie był szeroko wykorzystywany do otrzymywania napojów alkoholowych. Oczywiście ze względu na islam, który takiej produkcji zabraniał. Dlatego zamiast tego w alembikach destylowano perfumy oraz kajal, czyli kredkę do oczu. Jak wiadomo, w chrześcijaństwie nie ma informacji o zakazie produkcji wysokoprocentowych trunków. Dlatego to miało bezpośredni wpływ na rozpowszechnienie użycia destylacji do otrzymywania alkoholu. Podczas nadawania nazwy trunku otrzymanego podczas destylacji, zainspirowano się kobiecą kredką do oczu arab. Kohl. Miała wpływ na wcześniejsze spopularyzowanie procesu destylacji. Tak powstało określenie "al – kohl", od którego pochodzi wyraz alkohol.