Jakie ma zastosowanie alkohol metylowy?

3422 Views

Nie da się odróżnić alkoholu metylowego, czyli metanolu, od alkoholu etylowego, czyli etanolu. Zdarzają się zatrucia alkoholem o nieznanym pochodzeniu. Zawiera w takich sytuacjach metanol zamiast etanolu. Metylowy jest szczególnie bardzo silną trucizną. Nie można niestety go rozpoznać na podstawie smaku czy zapachu.

Jak rozpoznać alkohol metylowy?

Alkohol metylowy i jego właściwości to szybkie wchłanianie z przewodu pokarmowego. Osiągający szczyt stężenia we krwi po około 30 minutach od spożycia. Zdecydowanie wolniej metabolizowany w wątrobie niż etanol. Produktami jego metabolizmu są formaldehyd i kwas mrówkowy, które są śmiertelnymi truciznami. Mają negatywny wpływ na organizm i jest to kwasica metaboliczna i uszkodzenia narządów. Niedotlenienie komórek potęguje gromadzący się kwas mlekowy. Wystarczy tylko 0,5–1 ml alkoholu metylowego na 1 kg masy ciała. Wtedy osiąga się dawkę śmiertelną. Natomiast alkohol etylowy nie jest tak toksyczny, również metabolizowany jest w wątrobie. Jednak w jego przypadku jest mniej toksycznym produktem. Zawiera przede wszystkim depresyjne działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Dawka śmiertelna etanolu jest wyższa od metanolu. Wynosi 5–8 g/kg dla dorosłego człowieka i 3 g/kg dla dzieci.

Alkohol metylowy ma zastosowanie w celach przemysłowych, chociażby jako rozpuszczalnik. W produkcji substancji zapobiegających zamarzaniu środków czyszczących i odtłuszczających. Do czynników ryzyka zatrucia alkoholem metylowym należy przewlekłe nadużywanie alkoholu. Jego spożywanie z niepewnych źródeł jest bardzo niebezpieczne tak samo narażenie zawodowe. Niekiedy takie substancje spożywają nieświadome dzieci.

Alkohol metylowy czy jest szkodliwy?

Alkohol metylowy należy do grupy alkoholi z niską toksyczność. Niewielka część spożytego metanolu jest wydalana z moczem lub wydychanym powietrzem. Niekorzystne skutki wynikają z gromadzenia się kwasu mrówkowego, czy produktu przemiany metanolu w organizmie. Po spożyciu alkohol metylowy na właściwości wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Co więcej, jest metabolizowany w wątrobie. W pierwszym etapie przekształcany jest za pośrednictwem enzymu dehydrogenazy alkoholowej w formaldehyd. Metabolizm kwasu mrówkowego jest bardzo powolny. W związku z tym kwas często gromadzi się w organizmie, powodując kwasicę.

Objawy zatrucia alkoholem metylowym są podobne do tych zatrucia etanolem. Obejmują zaburzenia mowy, a także zaburzenia ruchu. Po okresie utajonym mogą wystąpić bóle głowy, nudności, wymioty lub ból w nadbrzuszu. Na późniejszych etapach senność może szybko przejść do otępienia i śpiączki. Dodatkowo mogą wystąpić również drgawki, na ogół jako powikłanie zaburzeń metabolicznych. Dzieje się tak w wyniku uszkodzenia miąższu mózgu. Alkohol metylowy i zatrucie nim może skutkować dysfunkcją rdzenia kręgowego.

Uszkodzenie oczu spowodowane przez alkohol metanolu jest również bardzo poważny. Jednak mechanizm tego zjawiska nie jest dobrze poznany. Uważa się, że utrata wzroku jest spowodowana zaburzeniem funkcjonowania mitochondriów nerwu wzrokowego. To niestety prowadzi do jego przekrwienia, obrzęku i atrofii.

Posted in: Aktualności