Koszyk
Wpływ alkoholu na organizm człowieka zależy od masy ciała, płci, współistniejących schorzeń, czy rodzaju alkoholu. Oczywiście zawartość alkoholu etylowego, czyli etanolu oraz sposobu spożywania napojów alkoholowych. Jak wiadomo, jedni mogą sobie pozwolić czasami na nieco większą jego dawkę bez odczuwalnych konsekwencji. W przypadku innych osób może spożyć znacznie mniejszą. Alkohol szkodzi zdrowiu i podatne bardziej są niestety kobiety. Podobnie większy wpływ alkoholu na organizm człowieka w dużych ilości alkoholu w krótkim czasie. Zdecydowanie ma większe działanie w ciepłe dni lub podczas spożywania gorących napojów alkoholowych. Okazuje się, że ilością alkoholu, która nie jest szkodliwa dla zdrowych dorosłych osób, jest:
• w przypadku kobiet to jest 20-30g dziennie,
• w przypadku mężczyzn 40g dziennie, czyli litr piwa, 2 kieliszki wina i 120ml wódki.
Nie tylko toksyczne działanie alkoholu jest zagrożeniem. Alkohol wpływa na zdrowie i może być bardzo niebezpieczny dla organizmu człowieka. Charakteryzuje się on również wysoką kalorycznością, co sprzyja nadmiernej masie ciała. Dlatego większość kobiet, ale i mężczyzn podczas treningów i zdrowego odżywiania unika alkoholu. Dzięki temu szansa na zgubienie kilku kg jest większa.
Produkty przemiany trunków wywierają niekorzystny wpływ alkoholu na zdrowie i na układ krążenia. Zaburzenia akcji serca, gwałtowne rozszerzenie czy zwężenie naczyń krwionośnych, stymulowane jest przez różne bodźców. Jednym z nich okazuje się, że może być alkohol. Wpływ alkoholu na organizm człowieka może mieć różne dolegliwości. Zaburzenia akcji serca, które spowodowane są przez alkohol, nie pozostawiają śladów. Długotrwałe, spowodowane stałym nadużywaniem alkoholu, mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń. U ludzi, którzy nadużywaj alkoholu, występuje o wiele więcej dolegliwości pracy serca. Ma to ogromny wpływ także na naczynia krwionośne. Niektóre mogą trwać o wiele krócej i bardziej sporadycznie. Alkohol wpływa na organizm człowieka i prowadzi do skurczy serca, zawyża ciśnienie tętnicze i bóle serca. Inne dolegliwości, będące oznaką ciężkiego wpływu alkoholu na zdrowie to niewydolności krążenia stałe. Są o wiele poważniejsze i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Należy podkreślić, że ludzie z chorym sercem gorzej tolerują alkohol, są mniej odporni i częściej chorują.
Alkohol to bardzo niebezpieczna substancja, która szkodzi zdrowiu nie tylko w młodym wieku, ale i starszym. Wpływ alkoholu na zdrowie człowieka może być niebezpieczne i prowadzić do poważnych chorób. Do najlepiej znanych i najbardziej drastycznych skutków wywieranych na organizm przez alkohol jest wpływ na wątrobę. Musi metabolizować ok. 95 procent jego objętości po każdym spożyciu.
Skutki nadużywania alkoholu może doprowadzić do jej stłuszczenia, zapalenia oraz marskości. Wątroba, która musi rozkładać alkohol, traci zdolność do swojego innego ważnego działania. Jest nim chociażby magazynowanie kwasów tłuszczowych. Zaburzenie tej funkcji prowadzi do jej stłuszczenia. Objawia się powiększeniem, a czasem i bólem związanym z uciskiem wątroby na okoliczne narządy. Proces ten, mimo że jest bardzo groźny, jest do pewnego momentu odwracalny. Przywrócenie wątrobie dawne właściwości należy jedynie zaprzestać spożywania alkoholu, nim nastąpi jej marskość.