Koszyk
Wypicie większej ilości absyntu może spowodować niebezpieczne dla zdrowia skutki, dlatego też produkcja została zabroniona. Obecnie produkuje się podobny trunek o nazwie Pernod, który po dodaniu wody również pięknie mętnieje. Mały kieliszek absyntu do dobrego obiadu stanowi lekarstwo na pobudzenie, apetyt i lepsze trawienie. Piołunówkę robi się z młodego piołunu zrywanego w kwietniu lub maju.
800 g anyżu i 200 g piołunu zalewamy 12 l destylatu. Po 2 tygodniach destylujemy.
300 g kwiatu piołunu i 60 g soli zalewamy 12 l destylatu i odstawiamy na tydzień. Po tym czasie dodajemy 1,2 kg miodu i destylujemy.
1,5 kg młodych pędów kwiatu piołunu, 100 g korzenia arcydzięgla, 100 g korzenia fiołka, 100 g melisy, 50 g anyżu i badianu zalewamy 12 l destylatu i odstawiamy na miesiąc. Następnie destylujemy, aby otrzymać 8 l destylatu, do którego należy dodać 1,2 kg cukru rozrobionego w 0,6 l wody. Naszą wódkę możemy zabarwić, dodając garść liści czarnej porzeczki.
2 kg kwiatu piołunu i 300 g arcydzięgla zalewamy 6 l destylatu i odstawiamy na 2 tygodnie. Następnie dodajemy 3 l wody i destylujemy do momentu otrzymania 6 l alkoholu.*
*”Okowita, przepalanka, nalewki i miody pitne” A. Fiedoruk