Najlepsze naczynia do nastawów. Jakie wybrać?

2308 Views

Domowe rozwiązania w kwestii naczyń do zacieru

Nastaw domowej roboty = recykling butelek?

Zawsze najlepiej wykorzystywać to, co mamy pod ręką, ponieważ oszczędza to nasze pieniądze i pozostaje w duchu zero waste. Rozwiązanie, które przedstawiamy to niewątpliwie dwie pieczenie upieczone na jednym ogniu - drugie życie rzeczy, którą normalnie byśmy wyrzucili oraz darmowe naczynie idealne do zrobienia w nim nastawu. Mowa tutaj o 5-litrowych plastikowych butelkach po wodzie mineralnej. Sposób na niskobudżetowe eksperymenty - idealny dla początkujących wytwórców alkoholi.

Co kapusta ma wspólnego z naczyniem do nastawu?

Drugie domowe naczynie może nie każdy posiada, ale jednak zdecydowaliśmy się je zakwalifikować do kategorii naczyń domowych, gdyż część osób może znaleźć je w zakamarkach piwnicy. Zwłaszcza amatorzy kiszonej kapusty… Już wiecie, o czym mówimy? Oczywiście o plastikowych beczkach o pojemności około 100 l. Tę w kolorze niebieskim zapewne wielu posiada i nawet nie pomyślało o takim jej wykorzystaniu. A jednak! Do zacieru lub nastawu produkowanych w ilościach większych niż kilka litrów nada się idealnie. W takiej beczce można stworzyć nawet kilkanaście litrów czystego spirytusu! Warto jej użyć, szczególnie jeśli właśnie stoi pusta.

Beczka do zacieru z podwórka

Posuńmy się o krok dalej. Beczkę takiej wielkości mogą posiadać rolnicy zmuszeni do podlewania swoich upraw, np. truskawkowych pól. Duże zbiorniki na wodę z plastiku odpornego na kwas, które posiadają wokół charakterystyczną metalową ramę, pomieścić mogą nawet 1200 l. Produkcja na masową skalę będzie w czymś takim jak najbardziej możliwa. Zapaleni wytwórcy alkoholi jednocześnie będący rolnikami, mogą wykorzystać mauzer (bo tak nazywa się ta ogromna beczka) do tworzenia nastawów. Zwłaszcza jeśli zmienili sposób irygacji i zbiornik pozostaje nieużywany. Pozostali jeśli mają chęć, zawsze mogą ją nabyć, tak samo zresztą jak poprzednie „domowe” naczynia.

Profesjonalne naczynia do produkcji zacieru

Do tych bardziej odpowiednich naczyń, które raczej nabywa się w sklepie, niż wyciąga z piwnicy, należy np. specjalny pojemnik fermentacyjny. Pomieści około 30 litrów, jest łatwo dostępny, a ponadto posiada krany i otwory na rurki fermentacyjne, czego z pewnością nie znajdziemy w domowych wersjach tego sprzętu. Istnieją także specjalne szklane butle stworzone właśnie do tworzenia alkoholi. W sklepach dla hobbystów znaleźć można takie naczynia o pojemności od kilku do kilkudziesięciu litrów, a więc wszystkie możliwe wersje.

Ostateczny wybór najlepszego naczynia do produkcji nastawu/zacieru należy do samego twórcy. Posiadanie domowych naczyń to atut i ułatwienie, ale są i tacy, którzy preferują przystosowany sprzęt. A Ty? Do której grupy należysz?

Posted in: Aktualności