Jak oczyścić destylat? Węgiel aktywny.

13996 Views

W zależności od ich wielkości mówimy o makro- (>50 nm), mezo- (2-50 nm) lub mikroporach (<2 nm). Taka konstrukcja zapewnia silne rozwinięcie powierzchni właściwej materiału – 1 gram węgla może skrywać nawet do 1000-1500m2 powierzchni, poniżej przykładowe rodzaje węgla aktywnego:

W 1771 roku szwedzki badacz Scheele odkrył zjawisko adsorpcji. Polega ono na „przytwierdzaniu” się cząsteczek do powierzchni materiału – sorbentu. Dzięki tak silnie rozwiniętej powierzchni węgiel aktywny jest znakomitym sorbentem – potrafi pochłonąć substancje w ilości blisko 20% własnej masy.


Najkorzystniej przeprowadzać proces oczyszczania alkoholu, gdy jego moc nie przekracza 45%, ponieważ im wyższa zawartość alkoholu, tym trudniej oddzielić z niego zanieczyszczenia. Dodatkowo przy użyciu węgla aktywnego temperatura alkoholu powinna być jak najniższa. Ogólnie przyjmuje się, że do oczyszczenia 1 litra spirytusu stosuje się 50 g węgla aktywnego.


Również, gdy robimy jakąś nalewkę i na koniec nie jesteśmy zadowoleni z efektów, możemy użyć węgla aktywnego do “uratowania” alkoholu. Ze względu na swoje właściwości, węgiel wyeliminuje nam posmak i zapach z alkoholu, co pozwoli na ponowne wykorzystanie alkoholu na przykład do innej nalewki. W tym celu należy zalać w słoiku niechciany alkohol / nalewkę w większej proporcji niż standardowo, ok. 80-100g węgla na 1 litr na okres 5-10 dni (im dłużej tym lepiej) codziennie mieszając, po tym czasie wystarczy tylko całość przefiltrować i można ją ponownie wykorzystać.


Węgiel aktywny można stosować na kilka sposobów:

  1. Można wsypać odpowiednią ilość węgla aktywnego (ilość należy sprawdzić metodą prób, gdyż jest zależna od filtrowanego płynu i ilości zanieczyszczeń) do słoika z płynem i pozostawić na kilka dni często mieszając (kilka razy dziennie), na koniec całość przefiltrować by oddzielić płyn od węgla.
  2. Można użyć też odpowiednio przygotowanych zestawów do filtracji destylatów np.: różnego rodzaju szklanych lub stalowych rur, przygotowanych do filtracji destylatów.

Wielkość powierzchni węgla aktywnego, ma bezpośredni wpływ na czystość otrzymanej cieczy oraz na szybkość jej przepływu (przy założeniu, że zastosujemy aparat rurowy do filtracji). Im powierzchnia większa, tym produkt końcowy jest czystszy, a czas potrzebny do przefiltrowania dłuższy.


Węgiel w rurze dobrze jest przepłukać wodą przed wlaniem destylatu oraz po zakończeniu filtrowania (wypłuczemy w ten sposób resztki destylatu, który utknął w węglu).

Posted in: Aktualności