Nowy Pomarańczówka Zobacz większe

Pomarańczówka

pomaran

Nalewka pomarańczowa charakteryzuje się wybornym aromatem pomarańczowej skórki oraz orzeźwiającym zapachem owoców.

Więcej szczegółów

Więcej informacji

Pomarańczówka

Do 12 l destylatu z pierwszego przedgonu dodajemy 6 l wody i destylujemy, aż otrzymamy 3 l alkoholu. Dodajemy 200 g drobno pokrojonej skórki pomarańczowej i odstawiamy na tydzień w ciepłe miejsce. Po przedestylowaniu dosładzamy syropem z 1,5 kg cukru i filtrujemy.

Pomarańczówka słodka

1,5 kg oczyszczonej skórki pomarańczowej zalewamy 6 l destylatu i odstawiamy na 3 dni. Następnie dodajemy 8,5 l destylatu i destylujemy do otrzymania dodanej ilości destylatu. Możemy dosłodzić do smaku.

Pomarańczówka korzenna

400 g skórki pomarańczowej, 200 g badianu, 45 g kardamonu, 45 g cynamonu, 45 g kminu rzymskiego i 35 g goździków. Korzenie i skórkę zalewamy 12 l destylatu. Po tygodniu destylujemy, dosładzamy syropem z cukru i filtrujemy.

Pomarańczówka korzenna 2

400 g skórki pomarańczowej, 200 g badianu, 150 g gałki muszkatołowej, 85 g cynamonu, 200 g orzeszków ziemnych i 70 g goździków zalewamy 12 l destylatu. Po tygodniu destylujemy.

Pomarańczówka goździkowa

Mielimy 200 g goździków i zalewamy 0,25 l destylatu na 3 dni. Również na 3 dni zalewamy alkoholem 400 g skórki pomarańczowej. Po połączeniu płyny destylujemy i ewentualnie dosładzamy do smaku.*

*”Okowita, przepalanka, nalewki i miody pitne” A. Fiedoruk

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Pomarańczówka

Pomarańczówka

Nalewka pomarańczowa charakteryzuje się wybornym aromatem pomarańczowej skórki oraz orzeźwiającym zapachem owoców.