Wyrób alkoholu w naszych domach jest coraz popularniejszy. Co jednak ważne, fakt ten nie wynika z tego, że jest to po prostu tańsza opcja na jego uzyskanie, lecz bardziej z chęci sprawdzenia się, stworzenia czegoś swojego, a następnie własnym trunkiem np. poczęstowania gości, którzy nas odwiedzą.

Dlatego też przedstawimy Wam, jak wygląda proces robienia wina – wszystko po to, aby każdy z Was mógł spróbować samemu wyprodukować alkohol.

Z czego możemy wykonać wino?


Chociaż jak sama nazwa wskazuje, wino wytwarzane jest głównie z winogron, pamiętajmy, że nasze opcje są znacznie większe. Możemy się zdecydować, chociażby, na trunek wyprodukowany z truskawek, wiśniporzeczek (zarówno czarnych, jak i czerwonych), agrestu lub nawet dzikiej róży.

Zobacz więcej przepisów


Czego potrzebujemy, aby zrobić wino?

To jeden z powodów, dla których zdecydowanie się na wino jest bardzo dobrą decyzją. Aby wykonać wino, potrzebujemy tylko jednego lub dwóch pojemników fermentacyjnych lub dymion. To właśnie w nich wino będzie fermentować.

Link doNależy pamiętać, że dymiona (bardziej tradycyjne) wykonane są ze szkła, natomiast pojemniki fermentacyjne – z plastiku. Dokładnie takie same pojemniki fermentacyjne wykorzystywane są przy warzeniu domowego piwa.

Zobacz więcej pojemników fermentacyjnych


To właśnie do dymiona lub pojemnika fermentacyjnego dodajemy wszystko, co będzie nam potrzebne podczas fermentacji, czyli m.in. wybrane przez nas owoce, cukier, czy drożdże.

W przypadku dylematu – dymiono, czy fermentor, coraz więcej osób decyduje się na tę drugą opcję. Dlaczego? Fermentory są znacznie lżejsze, nie tłuką się, są tańsze, posiadają precyzyjną miarkę (np. co 1 litr). Zarówno dymiona, jak i fermentory, są dostępne w sklepie alembik.

Jak wygląda proces tworzenia wina?

Przedstawimy Wam, jak wygląda proces tworzenia wina. Jako przykład podamy wino z dzikiej róży – nie jest ono najprostsze, dzięki czemu zdamy sobie sprawę z większej ilości czynności, które będziemy musieli wykonać.

Na samym początku owoce trzeba wyczyścić, pokroić oraz pozbyć się pestek. Kiedy już to uczynimy, zalewamy je 10 litrami wrzącej wody. Kiedy otrzymamy masę owocową, a jej temperatura spadnie do koło 20-25°C, przelewamy ją do dymiona lub pojemnika fermentacyjnego.

Do masy dodajemy również syrop cukrowy, również o temperaturze 25°C, wytworzony z 2 kg cukru, do tego około 30g kwasku cytrynowego, 10g pożywki dla drożdży oraz wybrane przez nas drożdże (np. Madeira).

Po tym pojemnik zamykamy, montujemy rurkę fermentacyjna zabezpieczoną wodą. W tym momencie do 6 dni będzie trwała fermentacja burzliwa. Po jej zakończeniu dodajemy znów syrop cukrowy z 1 kg cukru i mieszamy.

Całość powinna znajdować się w temperaturze 20-25°C, w takim wypadku fermentacja będzie trwała 4-6 tygodni. Po tym czasie zlewamy młode wino (znad osadu), które będzie wymagało jeszcze dofermentowania, dlatego przelewamy je do innego pojemnika fermentacyjnego. Zauważymy jego koniec, gdy nie będzie już wydzielany dwutlenek węgla.

Pamiętajmy jednak, że w zależności od wina, które będziemy wykonywać, czas fermentacji będzie różny. Może ona trwać tylko 3 tygodnie, wszystko zależy chociażby od owoców, czy od tego, czy decydujemy się na lekkie, czy na ciężkie wino.

Sprawdź swoje siły!

Domowy wyrób alkoholu to wspaniała przygoda, na którą decyduje się coraz więcej osób. I Ty skorzystaj z tej możliwości. Na stronie sklepu alembik znajdziesz wiele przepisów, które pomogą postawić Ci Twoje pierwsze kroki w tej dziedzinie. Dodatkowo możesz liczyć na zakup profesjonalnego sprzętu w naprawdę okazyjnych cenach a obsługa zawsze z chęcią pomoże Ci wybrać nie tylko odpowiedni fermentor, ale również chociażby pożywkę dla drożdży, czy same drożdże.