Warzenie piwa w domu nie jest specjalnie trudne. Świadczy o tym choćby ilość osób, które rejestrują się na forach i pytają o to, jak uwarzyć swoje pierwsze piwo. Największą trudnością okazuje się wygospodarowanie czasu. Niestety, jak przy każdym domowym wyrobie, bez poświęcenia czasu ani rusz. W piwowarstwie jest to szczególnie ważne. Pośpiech i brak cierpliwości najczęściej powoduje problemy z piwem i często zniechęcenie całym przedsięwzięciem. Zabierając się za warzenie piwa musisz być przygotowanym na to, że mamy do czynienia z żywymi organizmami, które czynią z słodkiej brzeczki piwo. Drożdże nie czytają instrukcji i nie słuchają piwowara. Pracują tak długo jak mają na to ochotę . My stwarzając odpowiednie warunki, możemy im pomóc wykonać tą pracę jak najlepiej. Czas jest tutaj kluczową sprawą. Ale zapewniam, że warto go poświęcić. Sam odkąd warzę piwo w domu, wielokrotnie byłem zaskoczony tym, jak świetne efekty można osiągnąć, a których na próżno szukać na sklepowych półkach.

Skoro już zdecydowaliśmy się, że chcemy uwarzyć piwo w domu, musimy wybrać metodę wg. które będziemy postępować. Możemy uwarzyć piwo na 3 podstawowe sposoby :

  • Warzenie z zacieraniem słodu

  • Warzenie z ekstraktów

  • Warzenie z brewkita

Każda z tych metod zostanie opisana szczegółowo w osobnych artykułach. Jednak aby zdecydować, którą wybrać musimy cokolwiek wiedzieć o samym procesie.

Warzenie z zacieraniem słodu: Jest to sposób który zdecydowanie zajmuje najwięcej czasu i wymaga najwięcej pracy podczas samego warzenia. Potrzebujemy tez więcej sprzętu i przede wszystkim miejsca. Samo warzenie zajmuje doświadczonemu piwowarowi około 6 do 8 godzin. Początkujący mogą nawet potrzebować więcej. Warto więc na kilka pierwszych warek zarezerwować cały dzień. Trudno się też na początku oderwać od warzenia, aby zająć się innymi sprawami.

Warzenie z ekstraktów: Jest to zdecydowanie mniej czasochłonna metoda. Pomijamy proces zacierania i filtracji. Wymaga mniej sprzętu, jednak przydaje się chłodnica i garnek. Efekty mogą być równie dobre jak przy warzeniu z zacieraniem. Same ekstrakty jednak są dość drogie i na dłuższą metę koszty zaczynają być uciążliwe.

Warzenie z brewkita: Zajmuje najmniej czasu a najwięcej środków. Koszt brewkita to od 70 do 100 zł. Warka ze słodów to koszt od 30 do 50. Dla osób, które nie mają możliwości zarezerwowania sobie całego dnia na warzenie jest to jednak jakieś wyjście. Często początkujący zaczynają od brewkita ze względu na niskie koszty które trzeba ponieść na początku. Można też zaznajomić się z podstawowymi czynnościami przy zadawaniu drożdży, fermentacją i rozlewem piwa, a także z czystością i dezynfekcją.

W praktyce często pomijany jest etap drugi. Są osoby które poprzestały na warzeniu z ekstraktów. Jednak większość osób niezależnie od jakiego etapu zaczyna, warzy piwo z procesem zacierania. Daje to największą frajdę z tego hobby i pozwala na wszelkie eksperymenty. Dobrze jest poszukać w swojej okolicy sklepu, który oferuje produkty do warzenia piwa. Jeśli takiego nie posiadamy, pozostaje nam internet. Przed pierwszymi zakupami warto skonsultować się z osobami, które już piwo warzą. Podpowiedzą nam co wybrać, a co niekoniecznie nam się przyda. Może się okazać też, że w naszej okolicy mamy sąsiadów, którzy piwo warzą. Zobaczenie na własne oczy jak wygląda proces najlepiej nam zobrazuje sytuacje. Dodatkowo każdy piwowar domowy chętnie poczęstuje swoimi wyrobami. Kupić nie możemy, ponieważ sprzedaż domowego piwa jest zabroniona. Jednak bez obaw, samo warzenie oczywiście nie koliduje z prawem. Warto też tutaj wspomnieć, że każdy piwowar bardzo ceni kulturę spożywania piwa, więc jeśli otrzymamy piwo domowe, wypijmy je w odpowiedni sposób i z należytym szacunkiem.

Wybierając metodę kierujmy się przede wszystkim czasem jaki możemy na warzenie piwa poświęcić. Drugą sprawą to miejsce. Jeśli cierpimy na brak miejsca w mieszkaniu, zdecydujmy się na początek na warzenie z brewkita, lub z ekstraktów. Oszczędzi nam to nerwów przy pierwszym warzeniu. Często wiele rzeczy, mimo że myślimy że jesteśmy dobrze przygotowani do tego jak postępować, wychodzi w trakcie. Wynika to z tego, że każdy piwowar domowy ma troszkę inny sprzęt, inaczej pracuje i to co działa u jednej osoby, niekoniecznie zadziała u Ciebie. Często różnego rodzaju sprzęty używane do piwowarstwa są dziełem samego piwowara. Oczywiście większość różnego rodzaju sprzętu można kupić w sklepach internetowych, jednak na początku są to spore kwoty. Dlatego warto podejrzeć pewne rozwiązania u innych piwowarów. Jeśli za to nie ogranicza nas miejsce i czas, nie bój się wybrać warzenia z zacieraniem. Cały proces wydaje się dość skomplikowany, jednak po pierwszym warzeniu wszystko wydaje się prostsze. Stąd też polecam zarezerwować na to cały dzień żeby móc się cieszyć warzeniem piwa, a nie nerwowo biegać o północy w poszukiwaniu łyżki.

W dalszej części artykułu dowiesz się gdzie kupić potrzebne surowce i sprzęt oraz skąd czerpać wiedzę na temat warzenia piwa.  

Kiedy już zdecydujemy się jaką metodą będziemy piwo warzyć pozostaje kwestia wyboru pierwszego piwa, a co za tym idzie składników. Pomocne w tym będą sklepy piwowarskie, a także popularna porównywarka cen artykułów piwowarskich. Do wyboru mamy kilkanaście sklepów, część z nich ma swoje sklepy stacjonarne. Jeżeli mamy taki w swoim mieście zawsze warto podejść i porozmawiać. Pracują tam najczęściej osoby, które same piwo w domu warzą i podpowiedzą co kupić i wyjaśnią wątpliwości. Społeczność piwowarów domowych jest bardzo serdeczna i otwarta i potrafi gadać godzinami o piwie. Wybierając piwo na swoją pierwszą warkę wybierzmy zestaw surowców proponowany przez sklepy. Są to zestawy najczęściej przetestowane w domu więc bez obaw możemy wg. tej receptury uwarzyć sami. Komponowanie receptur samemu to bardzo przyjemna część całej zabawy, jednak wymaga dość sporej wiedzy o konkretnych słodach, chmielach czy szczepach drożdży. A ta przychodzi najczęściej z doświadczeniem, gdyż kwestia smaków i aromatów jest mocno subiektywna. Dostępne są też receptury w internecie. Możemy się nimi kierować jeśli orientujemy się jakie style piwa nam smakują. Pamiętajmy, że to nam ma piwo smakować. Jeśli nie lubimy piw ciemnych, nie warzmy na siłę takich stylów. Jeżeli wolimy piwa pszeniczne, bardzo wdzięczne na początek, polecam belgijskie witbiery i niemieckie hefeweizeny. Są to piwa które szybko dojrzewają. Bo czas dojrzewania piwa także powinniśmy brać pod uwagę. Czas oczekiwania na to aby piwo nabrało pełni walorów smakowych i zapachowych nie jest co prawda tak długi jak w przypadku wina, ale jednak kilka tygodni musimy czekać. Szkoda wybrać na pierwsze piwo styl, który najlepiej smakuje po pół roku czy roku dojrzewania i wypić ostatnią butelkę zanim dojrzeje, mimo że go bardzo lubimy. Obecnie bardzo popularne są piwa w stylu American Pale Ale ( APA ) i American India Pale Ale (AIPA). Piwa te są smaczne już po 10 - 14 dniach od butelkowania.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest czystość i dezynfekcja. Piwo domowe z racji, że nie stosuje się żadnych form utrwalania piwa, jest bardzo podatne na różnego rodzaju infekcje. Na szczęście nie musimy się obawiać żadnych szkodliwych dla zdrowia patogenów. Piwo jest pod tym względem bezpieczne, nawet jeśli jest niesmaczne. Problemem może być pleśń na słodzie lub innych składnikach. Jednak piwo w ten sposób zepsute od razu po zapachu czy pierwszym łyku bez problemu rozpoznamy. Nie bez powodu dzięki piwu, w czasach epidemii ludzie przeżywali i nie zapadli na nieuleczalne chory przenoszone poprzez wodę. Jednak mimo tego czystość i dezynfekcja są najważniejsze w całym procesie warzenia piwa. Do momentu schłodzenia brzeczki po gotowaniu, sprzęt wystarczy jeśli będzie dobrze wymyty i czysty. Jednak każda czynność następująca po schłodzeniu brzeczki musi być przeprowadzona w możliwie najbardziej higieniczny i sterylny sposób. Każdy sprzęt który ma styczność z brzeczką musi być zdezynfekowany, a wcześniej dokładnie umyty. O rodzajach środków myjących, dezynfekujących jak i metodach możesz przeczytać w innym artykule.

Bardzo pomocne są portale o piwowarstwie domowym. Ilość zgromadzonej wiedzy jest tam ogromna, co niekiedy nastręcza trudności w odnalezieniu się na początku. Jednak można na nich znaleźć działy przeznaczone dla osób początkujących i traktujących o podstawach.

Powodzenia!