IPA Zobacz większe

przepis na piwo India Pale Ale

ipa

INDIA PALE ALE 17°Blg

Najmocniejsza wersja piwa typu Bitter. Najwyższej klasy surowce oraz trzy rodzaje angielskiego chmielu zapewniają naszemu IPA doskonałą jakość!

Więcej szczegółów

Więcej informacji

Skład zestawu na 20 l piwa:

- Chateau Pale Ale 7,1 kg

- Chateau Aroma 0,3 kg

- Target 35 g

- Challenger 15 g

- Fuggles 15 g

- gips piwowarski 4 g

- Drożdże suche Safale S-04

Jak zrobić piwo w stylu IPA, sugerowany sposób warzenia.

ZACIERANIE:

Zacieranie najlepiej zacząć w 12-15 l wody. Należy wsypać ześrutowany słód do wody o temperaturze ok. 55°C z uprzednio rozpuszczoną w niej łyżeczką gipsu piwowarskiego. Po utrzymaniu zacieru w temp. 52-53°C prze 15 min. należy podgrzać zacier do 67°C. Najlepsze rezultaty otrzyma się starając się podgrzać zacier o 1°C na min., jednakże w warunkach domowych jest to niejednokrotnie trudne do uzyskania. W celu szybszego osiągnięcia temperatury na mniej wydajnych kuchenkach można stopniowo dolewać wrzątku, bardzo małymi porcjami.

Po osiągnięciu 67°C zacier powinien zostać utrzymany w tej temp. od godziny do dwóch. Lepsza jest wersja dłuższa-bliższa oryginałowi. Można to zrobić na dwa sposoby: opatulić garnek kocami i zapomnieć o nim na ten czas albo co 10-15 min. mieszać zacier oraz w razie potrzeby go podgrzewać. Druga metoda jest wydajniejsza.

Po tej przerwie zacier podgrzewamy do 72°C na 10 min., a następnie(po stwierdzeniu ujemnej próby jodowej) do 78°C i kierujemy do filtracji.

FILTRACJA:

Filtrację dokonujemy w zależności od posiadanego filtratora. Kadzie filtracyjne potrzebują innych czynności niż np. filtratory rurkowe bądź z oplotu. Staramy się uzyskać 22-23 l filtratu. Te dodatkowe 2-3 l odparują podczas warzenia.

CHMIELENIE:

Brzeczkę gotujemy przez 60 min. Pierwszą dawkę chmielu (35 g Target) dodajemy od razu po rozpoczęciu wrzenia. Chmiel Challenger dodajemy 15 min. przed końcem warzenia, a Fuggles 3 min.

FERMENTACJA:

Fermentację najlepiej przeprowadzić w okolicach 20°C. Nic się nie stanie jeżeli będzie to 18°C, czy 24°C. W pierwszym przypadku piwo będzie bardziej wytrawne w smaku, w drugim przypadku będzie miało sporo nut owocowych i kwiatowych. W tym stylu piwa jest to jak najbardziej dopuszczalne zwłaszcza , że ze względu na ekstrakt i moc piwo będzie charakteryzowało się dużą ilością estrów.

Fermentacja powinna trwać ok. tygodnia. Następnie można przelać piwo na tydzień na tzw. Fermentację cichą, ale nie jest to konieczne.

BUTELKOWANIE:

Piwo butelkujemy z dodatkiem ok. 6 g glukozy na 1 l piwa. Na 20 l powinno wyjść więc ok. 120 g glukozy.

ŻYCZYMY UDANEJ WARKI!!

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

przepis na piwo India Pale Ale

przepis na piwo India Pale Ale

INDIA PALE ALE 17°Blg

Najmocniejsza wersja piwa typu Bitter. Najwyższej klasy surowce oraz trzy rodzaje angielskiego chmielu zapewniają naszemu IPA doskonałą jakość!