PILS Zobacz większe

przepis na piwo PILS

pils

Nasz PILS łączy piwowarstwo czeskie i niemieckie, doskonałej jakości słody i szlachetne odmiany chmieli pozwalają na uzyskanie piwa o bogatym profilu smakowym.

Więcej szczegółów

Więcej informacji

Skład zestawu:

- Chateau Pils 4,4 kg

- Chateau Cara Blond 0,6 kg

- Hallertau Spalt 50 g

- Hallertau Hersbrucker 40 g

- Drożdże suche S-23

 

Jak zrobić PILSNERA, sugerowany sposób warzenia.

ZACIERANIE:

Zacieranie najlepiej zacząć w 12-15 l wody. Należy wsypać ześrutowany słód do wody o temperaturze ok. 55°C. Po utrzymaniu zacieru w temp. 52-53°C prze 15 min. należy podgrzać zacier do 62°C. Najlepsze rezultaty otrzyma się starając się podgrzać zacier o 1°C na min., jednakże w warunkach domowych jest to niejednokrotnie trudne do uzyskania. W celu szybszego osiągnięcia temperatury na mniej wydajnych kuchenkach można stopniowo dolewać wrzątku, bardzo małymi porcjami.

Po osiągnięciu 62°C zacier powinien zostać utrzymany w tej temp. przez kolejne 15 min. Można to zrobić na dwa sposoby: opatulić garnek kocami i zapomnieć o nim na ten czas albo co 5 min. mieszać zacier oraz w razie potrzeby go podgrzewać. Druga metoda jest wydajniejsza.

Po tej przerwie zacier podgrzewamy do 72°C na 20 min. (mieszając co 5 min. podczas przerwy), a następnie (po stwierdzeniu ujemnej próby jodowej) do 78°C i kierujemy do filtracji.

FILTRACJA:

Filtrację dokonujemy w zależności od posiadanego filtratora. Kadzie filtracyjne potrzebują innych czynności niż np. filtratory rurkowe bądź z oplotu.

CHMIELENIE:

Brzeczkę gotujemy przez 60 min. Pierwszą dawkę chmielu (50 g Spalt) dodajemy od razu po rozpoczęciu wrzenia. Chmiel Hersbrucker dodajemy w dwóch porcjach (20 i 20 g) 15 i 3 min. przed końcem warzenia.

FERMENTACJA:

Fermentację najlepiej przeprowadzić w okolicach 12°C. Nic się natomiast nie stanie jeżeli przeprowadzimy ją do 14°C. W pierwszym przypadku piwo będzie bardziej wytrawne w smaku, w drugim przypadku będzie miało sporo nut owocowych i kwiatowych. W tym stylu piwa jest to jak najbardziej dopuszczalne zwłaszcza , że ze względu na ekstrakt i moc piwo będzie charakteryzowało się dużą ilością estrów.

Fermentacja powinna trwać ok. tygodnia. Następnie można przelać piwo na tydzień na tzw. Fermentację cichą, ale nie jest to konieczne.

BUTELKOWANIE:

Piwo butelkujemy z dodatkiem ok. 5 g glukozy na 1 l piwa. Na 20 l powinno wyjść więc ok. 100 g glukozy. Bittery z natury są mało nagazowane.

ŻYCZYMY UDANEJ WARKI!!

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

przepis na piwo PILS

przepis na piwo PILS

Nasz PILS łączy piwowarstwo czeskie i niemieckie, doskonałej jakości słody i szlachetne odmiany chmieli pozwalają na uzyskanie piwa o bogatym profilu smakowym.