CUKRÓWKA Zobacz większe

Przepis na bimber - Jak zrobić cukrówkę?

PRZ1

Przepies na bimber - Jak nastawić cukrówkę?

Cukrówka, czyli powszechnie znany nastaw, w którego skład wchodzi woda i cukier. To najszybszy sposób na zrobienie alkoholu.Więcej szczegółów

Więcej informacji

NIEZBĘDNE AKCESORIA:

- plastikowy pojemnik fermentacyjny 30l z podziałką

- rurka fermentacyjna

- termometr (najlepiej ciekłokrystaliczny przyklejany do pojemnika)

- mieszadło

- drożdże aktywne

- cukier od 6kg

- woda

 

DROŻDŻE:

Przed przygotowaniem cukrówki należy wybrać odpowiednie dla nas drożdże. Polecamy przy tym aktywne drożdże gorzelnicze (turbo). Najlepsze marki dostępne w sprzedaży to: Coobra (Coobra 6, Coobra 7, Coobra 8, Coobra 24h, Coobra 48extreme, Coobra MegaPack) oraz seria T (T3, T48, T Vodka Star). Są to specjalnie przygotowane zestawy, które oprócz drożdży zawierają niezbędne dla nich enzymy, pożywki, witaminy i mikroelementy.

Drożdże dobieramy w zależności od naszych potrzeb, czyli najkrótszy czas (Coobra 24h,T48), najwyższa moc (Coobra 48extreme-21% wg. producenta), największa czystość (T Vodka Star).

 

Cukier [kg]

6

7

8

9

Czas fermentacji: ilość dni

2

3

4-5

5-6

Alkohol

14%

17%

19%

21%

 

WODA:

Podstawowy warunek to zdatność do picia możemy więc wykorzystać wodę z kranu, przegotowaną, oligoceńską lub butelkową.

POJEMNIK FERMENTACYJNY:

Przy wyborze pojemnika radzimy zwrócić uwagę na to, żeby był co najmniej 30l (przy burzliwej fermentacji nastaw nie wycieknie) oraz na pomocną miarkę z podziałką co np. 1l. Większość przepisów dla drożdży aktywnych jest na 25l całkowitej objętości. Rekomendujemy szwedzkie pojemniki fermentacyjne spełniające powyższe warunki.

 

PRZYGOTOWANIE:

Odpowiednią ilość cukru należy dokładnie rozpuścić w gorącej wodzie np. w 10l. Następnie po całkowitym rozpuszczeniu cukru uzupełniamy nastaw zimną lub letnią wodą do objętości 25l (w większości przypadków). Teraz sprawdzamy temperaturę naszej cukrówki, powinna wynosić ok. 25°C (wg. instrukcji na paczce drożdży), dodajemy drożdże i całość energicznie mieszamy. Fermentacja powinna rozpocząć się po kilku godzinach. Przez pierwsze 2-3 dni burzliwej fermentacji nie zamykamy szczelnie pojemnika, wystarczy luźno położyć pokrywę na pojemniku. Po tym czasie możemy zamknąć pojemnik pokrywą i rurką fermentacyjną.

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Przepis na bimber - Jak zrobić cukrówkę?

Przepis na bimber - Jak zrobić cukrówkę?

Przepies na bimber - Jak nastawić cukrówkę?

Cukrówka, czyli powszechnie znany nastaw, w którego skład wchodzi woda i cukier. To najszybszy sposób na zrobienie alkoholu.Produkty powiązane