Alembik miedziany 30 L

alembik30l

Alembik miedziany, lutowany, dwusegmentowy, typ: łabędzia szyja.

Opis:

 • kocioł z mosiężnymi uchwytami
 • miedziana głowica połączona z rurą (łabędzią szyją)
 • miedziana chłodnica

Więcej szczegółów

1 706,50 zł brutto

Więcej informacji

Dane techniczne alembika:

 • Pojemność kotła: 30 l
 • Wymiary: Wys. x dług. x szer. - 680 mm x 720 mm x 350 mm
 • grubość blachy: 0,8 mm
 • Waga: 8,1 kg

Klasyczne destylatory miedziane zawdzięczają swój prosty kształt starym tradycjom mauretańskim i od dawien dawna stosowane były na Półwyspie Iberyjskim, a następnie w całej Europie.

Miedziany gar (kocioł) wytwarza się w tradycyjny sposób. Wszelkie lutowane łączenia mogą być wykonywane z mosiądzu, miedzi lub cyny - najwyższej czystości (99,7%), w zależności od położenia i zastosowania, tym samym uzyskuje się produkt wolny od ołowiu.  

Miedź posiada właściwości antybakteryjne, antykorozyjne oraz katalityczne dzięki temu stała się pożądanym materiałem do produkcji urządzeń destylacyjnych. Wszystkie nasze alembiki wykonane są ręcznie za pomocą metody młotkowania miedzianych arkuszy. Powstałe w taki sposób urządzenia mają delikatny, charakterystyczny wygląd i łagodne zaokrąglenia. Ze względu na tradycyjny (ręczny) sposób wytwarzania nie ma dwóch takich samych alembików.

Po zakończeniu destylacji alembik należy dokładnie wyczyścić. W celu poluzowania odrębnych części wystarczy energicznym i mocnym uchwytem rozdzielić dane elementy. Uszczelniacz wykonany z mąki żytniej i wody również należy usunąć z powierzchni miedzianej. Można to zrobić drewnianym narzędziem.

Uszczelnienie alembika jest rzeczą bardzo ważną, gdyż w procesie destylacji łatwo o wycieki par alkoholowych i nieszczelności elementów naczynia. Dlatego w celu lepszego zabezpieczenia przed niekontrolowanymi wyciekami stosuje się ciasto z mąki żytniej i wody, taśmy silikonowe lub inne wytrzymałe i przeznaczone do takich zadań taśmy uszczelniające. Należy jednak bardzo uważać, aby nie oklejać nadmiernie złącz.


Destylacja w alembiku miedzianym:

 • Nasze miedziane alembiki mogą być używane do destylacji licznych substancji organicznych, a przede wszystkim do wytwarzania napojów alkoholowych, wódki (z owoców, winorośli, zbóż i innych roślin), olejków eterycznych i wód kwiatowych.Jeżeli masz zamiar otrzymać alkohol przeznaczony do spożycia, ważne jest, aby przestrzegać podstawowych zasad destylacji chemicznej. Unikniesz dzięki temu obrażeń ciała, utraty wzroku, a nawet śmierci będącej następstwem nieumiejętnego posługiwania się narzędziem destylacyjnym.
 • Zasada destylacji jest prosta. Celem jest oddzielanie alkoholu od cieczy zawierającej ten alkohol (np. nastaw, zacier, wino). Podczas destylacji alkohol zaczyna wrzeć przy 78,3°C, a woda przy 100˚C. Kiedy płyn ogrzewa się do tej temperatury alkohol zaczyna parować szybciej od pozostałych składników nastawu. Następnie opary alkoholu są kierowane do miedzianej spirali, a w niej ochładzane i skraplane do postaci płynu. W ten sposób otrzymujemy destylat. Wynikiem każdej destylacji są  podzielone na trzy odrębne części płyny (frakcje):  "przedgon", "serce" i "pogon". Pożądanym produktem w procesie destylacji jest "serce" uzyskiwane w temperaturze wrzenia pomiędzy 78-83°C (daje to wówczas alkohol  pomiędzy 45% i 65% o najlepszych właściwościach organoleptycznych/smakowych).
 • Podczas destylacji pierwszy najbardziej lotny produkt pojawiający się przy niskiej temperaturze wrzenia to "przedgon". Zawiera on substancje, takie jak aceton, metanol i rozmaite estry, które należy oddzielić i najlepiej wyrzucić, metanol może bowiem spowodować utratę zdrowia. Zawartość "przedgonu" i jego oddzielenie od pozostałej części destylatu utrzymuje się mniej więcej w takich proporcjach:
  - przy 25 litrach nastawu lub zacieru przedgon stanowi pierwsze 50 ml - destylacja metodą ponownego napływu (refluks)
  - przy 20 litrach - 100 ml stosując tradycyjną metodę destylacji za pomocą alembika (Pot-Still)
 • Można zapobiec zanieczyszczeniu się "serca" "przedgonem" obserwując temperaturę destylacji (poniżej 70°C). Jednak wielu doświadczonych gorzelników potrafi rozpoznać jakość (zazwyczaj ma bardzo ostry smak) i zapach pierwszego destylatu.
 • Trzecia frakcja powszechnie określana jest jako "pogony", zawierają one dużą ilość związków o wyższych temperaturach wrzenia. Związki te mogą zepsuć smak alkoholu jeżeli zbieranie przeprowadza się zbyt długo. W tej fazie istotne jest znalezienie punktu odcięcia od "serca". Moment ten można zidentyfikować obserwując temperaturę (82°C lub wyższa), monitorując smak (jak rozcieńczona wódka), zapach i mleczny kolor destylatu, poprzez zbieranie co jakiś czas kilku kropli na odwrocie łyżeczki i sprawdzanie, jak smakuje i jak wygląda w sprawdzanych okresach. Z "pogonami" postępujemy podobnie jak z "przedgonami". Serce natomiast przechowujemy w butli szklanej lub w pojemnikach ze stali INOX (kwasowej) i poddajemy destylacji dwu lub trzykrotnej do otrzymania destylatu o wysokiej jakości.

Środki bezpieczeństwa:

Destylacja nie jest prosta i może okazać się niebezpieczna, jeśli nie wiesz co robisz i nie poświęcasz stałej uwagi procesowi wytwarzania. Proszę zapoznać się uważnie ze środkami ostrożności przed uruchomieniem alembika.

 • Zapewnij sobie wystarczającą ilość miejsca do pracy. Takie miejsce powinno być dobrze oświetlone, czyste i dobrze wentylowane, aby zapobiec nagromadzeniu oparów alkoholowych.
 • Podczas pracy z płynami łatwopalnymi, takimi jak etanol należy zwrócić szczególną uwagę na wyeliminowanie wszelkich zagrożeń pożarowych. Zawsze miej łatwy dostęp do gaśnicy. Destylat przenoś ostrożnie, aby zmniejszyć ryzyko rozlania i podpalenia. Nigdy nie używaj otwartego ognia podczas przeprowadzania procesu destylacji. Nie pal!
 • Przed każdą destylacją, należy upewnić się, instalacja jest drożna. Jej brak mógłby spowodować nadmierne ciśnienie, którego nagromadzenie spowoduje pęknięcie urządzenia lub eksplozję. Istnieje możliwość poparzenia, jeśli gorące opary nie będą miały odpowiedniego ujścia. W związku z tym poleca się luźne założenie głowicy alembika na garnku.
 • Przeprowadź pierwszą destylację czyszczącą, najlepiej samą wodą!!
 • Poznaj podstawowe prawa destylacji, dla niektórych wytycznych zanim dokonasz destylacji.
 • Stosuj zaprawę żytnią, aby zabezpieczyć alembik przed nieszczelnościami.
 • Nie należy przepełniać alembika. Zostaw wolne miejsce na zbierającą się parę w głowicy, czyli napełnij maksymalnie 3/4 pojemności garnka .
 • Staraj się destylować nastawy płynne, gęste nastawy (np. śliwki) mogą się przypalać lub nawet zatkać wylot.
 • Stale kontroluj temperaturę. Nie pozwól na to, żeby płyn w alembiku doszedł do wrzenia w niekontrolowany sposób. Źródło ciepła na początku destylacji powinno mieć wysoką moc, a następnie powinno być zmniejszane, gdy zbliża się punkt wrzenia. Spróbuj utrzymać nastaw na powolnym wrzeniu i gotuj na wolnym ogniu.
 • Jeżeli korzystasz z elektrycznego ogrzewania, warto zainstalować regulator mocy do grzałki.
 • Podczas destylacji zalecamy zachowanie absolutnej trzeźwości.
 • Dbaj o wymianę zimnej wody chłodzącej miedzianą spiralę.
 • Alembik miedziany nagrzewa się do temperatury, która może spowodować stałe poparzenia ciała, zaleca się nie dotykanie gołymi rękoma nagrzanych części miedzianych, warto mieć w zanadrzu rękawiczki żaroodporne.

 

Czyszczenie i konserwacja alembika miedzianego:

 • Przez pierwszym użyciem alembika zaleca się przeprowadzenie destylacji wody w celu oczyszczenia z wszelkich zanieczyszczeń powstałych w procesie produkcji lub transportu. Aby alembik służył wiele lat niezbędne jest utrzymanie go w czystości. Jeżeli używasz destylatora tylko raz w roku to upewnij się, że po ostatniej destylacji został on odpowiednio umyty i zakonserwowany. Proces czyszczenia eliminuje kwasy siarkowe i inne szkodliwe substancje, które zostały zgromadzone i osadzone na ściankach garnka, spirali miedzianej i innych elementów destylatora.
 • Można pozbyć się takich zabrudzeń przeprowadzając destylację czyszczącą z mieszaniny mąki żytniej i wody: Wypełnij wodą 40% pojemności garnka i dodaj 5% mąki żytniej. Przed rozpoczęciem destylacji czyszczącej należy sprawdzić, czy łabędzia szyja i spirala nie są pozatykane. Złącza alembiku powinny być uszczelnione za pomocą tradycyjnej techniki uszczelniającej po zamieszczeniu kaptura na garnku alembika. Właściciele destylatorów miedzianych, którzy używają je często (np. co drugi miesiąc) nie muszą przeprowadzać destylacji oczyszczającej z mąki żytniej i wody. Wystarczy pojedyncza destylacja wody.   
 • Regularne stosowanie oraz upływający czas sprawiają, że miedź zaczyna się utleniać co w efekcie powoduje zmianę jej koloru na czerwony. Jeśli chciałbyś wypolerować powierzchnię alembika sugerujemy użyć odpowiednich nietoksycznych środków polerskich. Ważne jest, aby nie używać szorstkich ściernych środków czyszczących lub szmatek. Można również oczyścić garnek jedną z dwóch tradycyjnych metod: przetrzeć szmatką zwilżoną roztworem soli i cytryny lub wilgotnej szmatki pokrytej popiołem uzyskanym z wypalonego drewna. Drugą metodę można stosować do mycia alembika z zewnątrz i wewnątrz. Jeżeli używasz alembik do wytwarzania olejków eterycznych pamiętaj, że olejki przyklejają się do ścian garnka i miedzianej spirali. Wówczas zaczyna tworzyć się lepka skorupa. Aby temu zapobiec wkładamy jeszcze ciepłe elementy alembika do gorącej wody. Należy pamiętać, że jeśli używa się alembika do wytwarzania olejków to nie zaleca się używania go także do produkcji destylatów alkoholowych. Tłuszcze zawarte w olejkach z czasem naturalnie przesiąkają miedź. W momencie kontaktu takiej miedzi z alkoholem mogą wytworzyć się substancje szkodliwe dla zdrowia.
 • Należy regularnie dbać o czystość alembika, ponieważ oczyszczony daje większe rezultaty podczas destylacji oraz wpływa na dłuższą żywotność sprzętu. 

Życzymy udanych destylatów!

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Alembik miedziany 30 L

Alembik miedziany 30 L

Alembik miedziany, lutowany, dwusegmentowy, typ: łabędzia szyja.

Opis:

 • kocioł z mosiężnymi uchwytami
 • miedziana głowica połączona z rurą (łabędzią szyją)
 • miedziana chłodnica

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć